راه اندازی اولین مرکز اطلاعات ضایعات توسط یک زن ایرانی

ایونا: هر چند اشتغال زنان با توجه به کسادی بازار کار و عدم حمایت ها با دشواری های زیادی روبرو است اما زنان ثابت کردند که می توانند در تمام عرصه های اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی سهم مهمی در کشور داشته باشند و موفقیت های بسیاری کسب کنند .

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، یکی از این زنان موفق و اثرگذار آذر آرمان ، ۲۷ ساله کارشناس نرم افزار با تخصص صنایع و مدیرعامل شرکت سامانه تجارت داتیس است که به دلیل علاقمندی به صنعت بازیافت ، اولین مرکز اطلاعات ضایعات و بازیافت ایران را با هدف ترویج فرهنگ و صنعت بازیافت در کشور راه اندازی کرده است .

این مرکز از سال ۸۶ تاکنون برای اولین بار اقدام به جمع آوری اطلاعات مرتبط با صنعت بازیافت و اطلاع رسانی به صنایع را نموده است .

آذر آرمان در گفتگو با ایونا در تشریح فعالیت هایش گفت : از سال ۸۵ به صورت جدی فعالیتم را شروع کردم با این دید که احساس کردم در بحث بازیافت بین کسانی که دغدغه های محیط زیست دارند خلاء هایی وجود داردکه هیچ کس به آن نمی پردازد و از آنجائیکه بحث آلودگی محیط زیست و بازیافت ضایعات نیاز به یک حرکت جدی دارد تصمیم گرفتم با راه اندازی این سایت و سایر فعالیت ها در کنار آن دوستداران محیط زیست و کسانی که استفاده از منابع جدید از دغدغه هایشان است را با هم مرتبط کنم .

وی ادامه داد : من معتقدم حفاظت از محیط زیستی که تنها نسل ما بلکه نسل های بعد تر به آن احتیاج دارند باید تبدیل به یک دغدغه برای همه شهروندان باشد و از سویی نیز می بینیم که در کنار آن بسیاری از کشورها از طریق صنعت بازیافت چه سرمایه های هنگفتی را ذخیره و به چرخه اقتصادی کشور بر می گردانند ، پس در نیتجه تصمیم گرفتم این حساسیت را در سایرین هم ایجاد کنم .

آرمان در ادامه افزود : از جمله فعالیت های من در راه اندازی این سایت ارتباط دادن سرمایه گزاران ، فعالان بازار ضایعات ، پژوهشگران و شرکت های فعال در این زمینه و حتی واسطه گرهای مواد اولیه در کنار یکدیگر بوده که عضویت آن ها هم به صورت رایگان صورت گرفته است .

همچنین در کنار آن ارسال خبرنامه شامل اخبار مرتبط با بازیافت و مناقصه، گرفتن آگهی برای دستگا ههای مربوطه آنان نیز از جمله اقداماتی است که ما انجام می دهیم .

وی با بیان این مطلب که به مدت ۲ سال به صورت شبانه روزی بر روی این طرح کار کرده است افزود : تا کنون چیزی نزدیک به ۱۸ میلیون تومان به صورت شخصی هزینه کردم با توجه به اینکه از هیچ سازمان یا نهادی حمایت مالی در اجرای این پروژه دریافت نکرده ام .

در حال حاضر نیز طرح تعاونی زنان خانه دار را ارائه دادم به این معنی که بهترین گزینه برای اجرای صحیح بازیافت ضایعات زنان خانه دار هستند که در صورت آموزش آنان می توان این موضوع را در خانواده ها فرهنگ سازی کرد .

او می گوید : اگر این تفکیک زباله در مبدا یعنی در خانه ها انجام بگیرد هم حجم زباله قابل تفکیک در شهرداری افزایش می یابد و هم خانمها می توانند از طریق همکاری درآمد زایی کنند .

آرمان با بیان این مطلب که طرح پیش نویس آماده وزارت تعاون نیز از آن استقبال کرده است گفت : این تعاونی توسط تشکیلات زنانه و با عضویت خانم ها اداره و کنترل می شود .

وی در پایان خاطر نشان کرد : من معتقدم با اجرای این کار با هدف همراه کردن شهروندان در اجرای این مقوله فرهنگی می توان سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی ارزی در اقتصاد کشور کرد و در کنار آن با حذف میلیون ها تن زباله و مواد زائد محیط زیست را از آلودگی نجات داد .

گفتنی است : سایت مرکز اطلاعات ضایعات کشور با آدرس www.zayeat.com آخرین اخبار و اطلاعات به روز در زمینه بازار ضایعات ، قیمت ها در بازار جهانی ، مناقصه و معرفی شرکت ها را در اختیار بازدیدکنندگان و علاقمندان قرار می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.