میانگین مهریه زنان ایرانی ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلاست

خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت:‌ میانگین مهریه زنان در ایران بین ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلاست.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، شهلا کاظمی‌پور با اشاره به یافته‌های آخرین پژوهش‌های انجام شده در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، میانگین سن ازدواج پاسخگویان مرد را ۲۵ سال و زنان را ۲۱ سال اعلام کرد.

وی گفت: در این تحقیق که از میان بیش از هزار و ۲۰۰ زن و مرد متأهل بین ۱۸ تا ۴۰ سال در حدود ۱۲ استان کشور صورت گرفته است، میانگین مهریه‌ای که از سوی زنان اعلام شده، ۳۵۰ سکه یا ۱۸ میلیون تومان و از سوی مردان ۲۶۰ سکه یا حدود ۱۰ میلیون تومان است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: براساس یافته‌های این پژوهش که به‌تازگی پایان یافته است، روند تورمی مهریه در چند سال اخیر، چند برابر گذشته شده است به طوری که میزان میانگین مهریه در ۲۰ سال قبل ۱۵۰ سکه طلا بود اما در ۵ سال اخیر، این میزان به ۴۵۰ سکه طلا افزایش یافته است.

وی افزود: دقیقاً مسائل و معضلات اجتماعی ناشی از مهریه از همین زمان آغاز می‌شود؛ به طوری که میزان میانگین مهریه زنان طی ۳۰ سال از ۱۵۰ سکه به ۳۰۰ سکه افزایش یافته است اما تنها در ۵ سال اخیر میانگین مهریه زنان از ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه طلا رسیده است.

کاظمی‌پور در پایان ادامه داد: نتایج این پژوهش نشان داد که میانگین میزان مهریه زنان با تحصیلات ابتدایی ۵۲ سکه طلا، راهنمایی ۲۰۸ سکه و زنان دارای مدرک لیسانس و بالاتر ۴۰۰ تا ۵۰۰ سکه طلاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.