خراسان جنوبی بیشترین آمار زنان سرپرست خانوار را دارد

خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت: خراسان جنوبی بیشترین آمار زنان سرپرست خانوار را دارد.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، شهلا کاظمی‌پور با اشاره به اینکه ما در خصوص زنان سرپرست خانوار در کشور با کمبود منابع مطالعاتی و اطلاعاتی مواجه هستیم،‌ اظهار داشت: با وجود آمارهای که در سرشماری نفوس با هزینه‌های بالا انجام می‌‌شود ولی هنوز اطلاعات جامع و کاملی از زنان سرپرست خانوار در دست نداریم.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه ادامه داد: در کشور ما آمار زنان سرپرست خانوار ۹ درصد است و این میزان در آمار،‌ از کمتر از ۲۰ درصد در کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا تا ۵۰ درصد در کشورهای آفریقایی متفاوت است.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه نحوه آمارگیری کشورها با هم متفاوت است،‌ نمی‌توانیم بگوییم وضعیت کشور ما بهتر از کشورهای جنوب شرقی آسیاست.

کاظمی پور با اشاره به اینکه فقر در دنیا روندی زن‌گرایانه یافته است،‌ اظهار داشت:‌ خانواده‌هایی که زنان سرپرست آن هستند بیشتر از خانواده‌های تک سرپرست که مرد عهده‌دار و سرپرست خانوده است در فقر به سر می‌برند.

وی تصریح کرد: از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۷۵، تعداد زنان سرپرست خانوار کاهش یافت ولی بر طبق آمار ،‌ از سال ۷۵ تا ۸۵ و به خصوص در سال ۸۵ میزان مردان سرپرست خانوار ۹۰ درصد و زنان سرپرست خانوار کمتر از ۱۰ درصد بوده است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵/۷ درصد کمترین آمار و استان خراسان جنوبی با ۱۲ درصد بیشترین آمار زنان سرپرست خانوار را در کشور دارند.

وی تأکید کرد:‌ با توجه به آمارها، هر چه از سمت غرب به شرق کشور حرکت کنیم، تعداد زنان سرپرست خانوار افزایش یافته و این آمار نشان می‌دهد که افزایش این روند شاید ریشه فرهنگی و قومیتی داشته باشد.

کاظمی پور با بیان اینکه با افزایش سن زنان ،‌ سهم سرپرستی خانوار نیز افزایش می‌یابد،‌ بیان کرد: سرپرست خانواری در زنان از حدود ۲۵ سالگی آغاز و در حدود بالای ۶۵ سالگی به بیشترین حد خود می‌رسد و با توجه به اینکه زنان سرپرست خانوار اغلب سالمندان بوده فقر و مشکلات اقتصادی در میان آن‌ها بیشتر دیده می‌شود.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت:‌ درصد زنان سرپرست خانوار روند رو به رشدی در سال‌های اخیر، در کشور داشته است ولی چون ما در آمار،‌ زنان بدسرپرست را با زنان بی سرپرست نمی‌آوریم،‌ رقم واقعی زنان سرپرست خانوار به درستی بیان نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.