رییس انجمن علمی رادیولوژی با انتقاد از انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان: پدیده «خود ارجاعی» بیشترین زیان را به پیکره پزشکی کشور وارد می‌کند

ایسنا: رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران با انتقاد از انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان و اکوکاردیوگرافی توسط متخصصان قلب، گفت: ‌رواج پدیده خود ارجاعی بیشترین زیان و لطمه را بر پیکره پزشکی کشور وارد می‌کند.

دکتر عبدالرسول صداقت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با غلط دانستن پدیده خود ارجاعی مبنی براینکه پزشک، بیماری را تشخیص و شخصا خدمت پاراکلینیک را درخواست کند، ‌اظهار کرد: در چنین مسیری هیچ کنترلی وجود ندارد.

وی با اشاره به افزایش تعداد سونوگرافی‌های انجام شده توسط متخصصان زنان و زایمان و اکوکاردیوگرافی‌های توسط متخصصان قلب، گفت:‌ این در حالی است که دستیاران رادیولوژی از دانشجویان پذیرفته شده با بهترین نمرات هستند (جزو بالاترین نمرات) و دست کم برای مدت شش ماه برای آشنایی با مبانی علمی سونوگرافی، MRI، رادیولوژی و CTscan فیزیک می‌خوانند.

رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران با بیان این که هرچند پیشرفت علوم باعث تداخل بسیاری از رشته‌ها شده است، افزود: اما این تداخل نباید به تزاحم تبدیل شود.

دکتر صداقت با تاکید براین که پدیده خود ارجاعی، احتمال فساد را افزایش می‌دهد،‌ افزود: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت موظف است زیرساخت‌های لازم را برای کمترین آسیب و زیان به بیمار طراحی کند.

وی با بیان اینکه هم‌ اکنون در مراکز درمانی آموزشی در بخش زنان یک دستگاه سونوگرافی مستقر است،‌ گفت: این سیاست باعث شده که به آموزش دستیاران رادیولوژی هم ضربه مهلکی وارد شود و عملا رزیدنت‌ها با تعداد موارد کمتری از بیماری‌ها آموزش ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.