دولت تاجیکستان پوشش زنان مسلمان را کنترل می کند

یورونیوز- دولت تاجیکستان با تشکیل گشت‌های مد و لباس زنان را از پوشیدن روسری به سبکی که میان زنان مسلمان رایج است منع می کند.

«دیلورا»، زن مسلمان ۳۰ ساله تاجیک هنگامی که اوایل ماه اوت کودکانش را به مطب پزشک می‌برد با چند نفر از ماموران گشت‌های مد و لباس مواجه شد که از او در مورد نوع بستن روسریش بازجویی کردند.

دیلورا گفته است که ماموران او و دیگر زنان مسلمانی که مانند او روسری پوشیده بودند را در داخل کلینیک از دیگر زنان جدا کردند و در اتاقی دیگر آنان را مجبور کردند تا روسری‌هایشان را باز کرده و به سبک سنتی تاجیکی ببندند.

به گفته وی مقامات با ارعاب و تهدید از آنها خواسته‌اند که فقط به سبک سنتی لباس بپوشند و او در اعتراض به آنها گفته است که پس چرا آنها لباس‌های سبک غربی به تن کرده‌اند؟

با اینکه قانونی درمورد ممنوعیت پوشش حجاب در تاجیکستان وجود ندارد با این حال دیلورا گفته است که این مقامات به او گفته‌اند که او ممکن است بخاطر «پوشیدن حجاب به شیوه بیگانگان» با جریمه مواجه شود.

بر اساس اظهارات دیده‌بان حقوق بشر دولت تاجیکستان از عبارت «لباس سنتی» برای اشاره غیرمستقیم به حجاب استفاده می‌کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که گشت‌های مد و لباس در پایتخت تاجیکستان با حضور در پارک‌ها، فروشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و… به کسانی که حجاب رایج زنان مسلمان را می‌پوشند تذکر می‌هند.

گزارش آزادی‌های مذهبی که در ماه مه سال ۲۰۱۶ از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد که در موارد متعدد زنان تاجیک گفته‌اند که بخاطر پوشیدن حجاب مورد آزار و اذیت مقامات دولتی قرار گرفته‌اند.

در این گزارش نسبت به افزایش محدودیت‌ها و کنترل دولت بر مکان‌های مذهبی مانند مساجد، انتشار کتاب‌ها و نوشته‌های مذهبی و همچنین محدودید برای آموزش مذهبی کودکان اظهار نگرانی شده است.

حدود ۹۰ درصد جمعیت ۸.۳ میلیون نفری تاجیکستان مسلمان و اکثریت آنها پیروان میانه رو شاخه حنفی اهل تسنن هستند. تنها ۴ درصد مسلمانان این کشور شیعه مذهب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.