چشمهایتان را نبندید روی زنی که در همسایگی شما آزار می بیند

نازوند بهاری

۱- وقت مشاوره میگیرد، نیم ساعت قبل از زمانِ ملاقات پیام می فرستد که در خانه زندانی شده، عذر می خواهد و میگوید به محض اینکه بتواند تماس میگیرد .
*
۲- میانسال است، می گوید برای طلاق نیامده است و شوهرش مردِ خوبی ست. پریشان احوال از شغلش حرف می‌زند و من فقط نگاهش می‌کنم. بعد می‌گوید شب قبل از شوهرش کتک خورده، مرد از خانه بیرونش کرده و تا صبح راهش نداده. می پرسد: «دادخواست طلاق که بدهم، شب ها را کجا می‌توانم بمانم؟ جایی که ندارم جز خانه ی خودم» .
*
۳- آمده برای امضای توافق نامه‌ای که به خواستِ موکلم تنظیم کرده‌ام. زن از همه‌ی‌ حقوق مالی‌اش گذشته است و فقط نفقه‌ی دو دخترش را می خواهد. مرد توافق‌نامه را می خواند و فحش رکیکی به همسرش می دهد. تذکر می دهم، افاقه نمی کند. بلند می شوم، درِ دفتر را باز می‌کنم که برود بیرون .
*
۴- آمده برای طلاق توافقی. اسم شوهرش را که از روی سند ازدواج می خوانم تمامِ بدنش می‌لرزد. میپرسم:«چیز دیگری هست که باید بدانم؟» شروع می کند به بالا زدنِ آستینش. پشتِ ساعدش چندین ردِ چاقو به شکل بدی هم‌آمده‌اند .
*
۵- می‌گوید پسرم سندرم دان دارد. حرف نمی‌زند. تحمل ما که برای همسرم سخت می‌شود می‌بردمان در بیابان‌های اطراف قم آنقدر کتکم می‌زند تا از رمق بیفتد. بعد ما را کنار جاده‌ی اصلی رها می‌کند و برمی‌گردد. خانواده‌ام و تک تکِ همسایه‌ها یه شرافتش قسم می‌خورند .
*
۶- همسایه‌ی طبقه‌ی پایین به دادِ زن می‌رسد. با دستور قاضی کشیک به خانه‌ی امن فرستاده می‌شود و از آنجا با من تماس می‌گیرند. یک سال بعد از نو تماس می‌گیرند. اینبار روی تخت بیمارستان است. مرد موهایش را گرفته و بدنِ نیمه‌جان‌ش را از سه طبقه کشان‌کشان پایین آورده. بعد به اورژانس زنگ زده و گفته همسرم خودکشی کرده .

عاجزانه تقاضا می کنم چشمهایتان را نبندید روی زنی که در همسایگی شما آزار می بیند، دوستتان که آسیب دیده و از خانه بیرون زده را به همان خانه هدایت نکنید. و اگر خودتان در معرض چنین آسیبی هستید طلب کمک کنید. و بدانید خشونت طیفی‌ست از آزار کلامی، کنترلگری، ضرب و جرح، تجاوز جنسی زناشویی و … که ما زنان هرکدام به نوعی بخشی از آن را زیسته‌ایم. و متاسفانه «عرف» نیز آنقدر قدرتمند است که می‌تواند بر تمامیِ رنجی که می کشیم سرپوشی از خیر و صلاح بگذارد تا همه چیز همچنان در بستری سیاه و خاموش پیش برود .

برگرفته از توییتر @nazvandd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.