کسی در من تنهاست، رمانی از فاطمه جابری فرد

کانون زنان ایرانی

رُمان کسی در من تنهاست، صرفا یک داستان زنانه نیست بلکه به انسان فراتر از جنسیت نگاه می­ کند اما از آنجا که پنج شخصیت اصلی آن زن هستند، دنیا را از زاویه دید زنان می­ بیند. این داستان به شکل چرخشی به روایت احوالات هر یک از این پنج زن می­ پردازد، به بطن زندگی تک­تک آنها سفر می­ کند و دنیا را از نگاه آنها به نظاره می­ نشیند.

پونه، شهربانو، زرین، گلرخ و شیرین شخصیتهای محوری این رُمان، زنجیره­وار به هم متصلند و بی­ آنکه شاید خود بدانند بر زندگی یکدیگر تأثیر می­ گذارند، تأثیراتی عمیق و غیرقابل بازگشت. همواره همینطور بوده است، تأثیری که زنان می ­توانند در دگرگونی زندگی یکدیگر داشته باشند شگفت ­آور است.

سه شخصیت اول این داستان زنان روستایی هستند، زنانی که زندگی را با رنجهای خاص و در فضای محدود و کم ظرفیت روستا تجربه کرده­ اند، با این حال آنچه این زنان را از سایرین متمایز می­ کند این است که با بلندنظری و آزاداندیشی به دنبال یافتن سهم خویش از زندگی، خود را اسیر چارچوبهای تنگ محیط نمی ­کنند.

چهارمین شخصیت این داستان، دختری شهریست به نام گلرخ که در اثر تعصبات و سختگیریهای پدر، افسرده شده و برای آزاد کردن خود از قیودِ تنگ خانه­ ی پدری؛ استقلال مالی را، تنها راه نجات خود می­ بیند اما در راه مبارزه برای نجات خویش متحمل بهایی سنگین می­ شود، اتفاقی که او را تا مرز خودکشی پیش می برد، این نشان می ­دهد که در جامعه ­ی ما بسترهای اجتماعی تا چه اندازه برای زنان ناهموار است که برای دستیابی به کمترین حقوق خود با بیشترین خشونت و سرکوب روبرو می ­شوند.

آخرین شخصیت این داستان، زنی موفق است. زنی که فضایی برابر برای رشد و پیشرفت داشته؛ هم در خانواده و هم در ارتباط با همسرش موفق است و هم در شغلش. “کسی در من تنهاست” نشان می­ دهد که چطور زنان با استعدادها و تواناییهای مشابه در فضای فرهنگی و اجتماعی متفاوت، دستاوردهای متفاوتی حاصل می­ک نند. چطور یکی موفق می ­شود و چطور دیگری شکست می ­خورد.

این رمان در خصوص مسئولیت اخلاقی-اجتماعی زنان نسبت به یکدیگر نیز پیامی دارد : چطور زنان می­ توانند برای همجنسان خود حامی و پشتیبان باشند و در فضای نابرابر اجتماع و خشونتهای اجتماعی علیه زنان، به دفاع از یکدیگر برخیزند.

در این رمان، مردان برحسب ارتباطشان با زنان به دو دسته تقسیم می­ شوند، پدر و همسر و برادر حامی و از سوی دیگر پدر و همسر خودرأی که زندگی فرزند و همسر خود را ویران می­ کنند، ویرانی­ هایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بر زندگی خودِ این مردان هم اثر می ­گذارد. فراموش نکنیم در جامعه ­ای که زنان آن خوشحال و خوشبخت نیستند، مردان هم طعم سعادت را نخواهند چشید.

این رمان توسط مولف آن به صورت رایگان به صورت الکترونیک منتشر شده تا علاقه­ مندان بتوانند آن را به سادگی دانلود و مطالعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.