ایران هفتاد سال پیش به روایت بانوی عکاس سوئیسی

سی قعطه عکس از ایران هفتاد سال پیش به روایت آنه ماری شوارتسنباخ، هنرمند و جهانگرد سوئیسی، با عنوان “ردای پررمز و راز فضا” در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران به نمایش گذاشته شده است.

به گزاش خبرگزاری “مهر”، نمایشگاه عکس های این روزنامه نگار و نویسنده سوئیسی است با همکاری سفارت سوئیس برگزار شده و تصویری از کودکان ورامین در سال ۱۹۳۴، زنان صومعه دراویش در شیراز ۱۹۳۵، مسجد ورامین در اطراف تهران ۱۳۲۲، کودکان عشایر، پل خط راه آهن فرامرزی ایران در گذرگاه کوهستانی فیروزکوه ۱۹۳۹، زنان مشغول کار در کارگاه تنباکو و مسجد جامع اصفهان از جمله عکس های آنه ماری شوارتسنباخ در این نمایشگاه هستند.

قطعه‌ای از بروشور معرفی نمایشگاه:

این بانوی عکاس کار خود را با سفری طولانی به شرق بین سال های ۱۹۳۴-۱۹۳۳ آغاز کرد. در سال های بعد به تمام اروپای غربی، مسکو، ترکیه، سوریه، لبنان، عراق، افغانستان، امریکا، کنگو و پراگ سفر کرد و گزارش ها و عکس های این سفرها در روزنامه ها و مجلات سوئیسی منتشر و با تحسین مخاطبان رو به رو شد. او چهار بار به ایران سفر کرد که اولین سفر او با قطار از اروپا به ترکیه، سوریه، لبنان، عراق و سپس ایران بود. زمانی که آنه ماری شوارتسنباخ اوایل سال های ۱۹۳۴ به ایران وارد شد، نزد اریک اشمیت باستان شناس آلمانی در کاوش های باستان شناسی ایران مشغول کار شد.

آنه ماری در ۲۳ می ۱۹۰۸ در خانواده ای متمول و بانفوذ در زوریخ به دنیا آمد و از سال ۱۹۲۷ در دانشگاههای زوریخ و پاریس به تحصیل در رشته های ادبیات و تاریخ پرداخت و در سال ۱۹۳۱ موفق به اخذ مدرک دکترا شد. نوع بینش و دیدگاههای وی نسبت به شرقی ها به خصوص ایرانیان باعث شد بتواند مجموعه ای از عکس های اماکن و اقوام مختلف ایرانی را جمع کند. وی سال ۱۹۴۲ بر اثر عاضه مغزی در سوئیس چشم از جهان فروبست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.