اظهار نظر آیت ا… هاشمی شاهرودی درباره منع صدور مجازاتهای سنگین برای اتهامات منافی عفت براساس علم قاضی

میدان زنان: آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه در تازه ترین اظهارات خود درمورد صدور مجازاتهای سنگین در جرائم منافی عفت گفت: در این نوع جرائم، صدور احکام سنگین براساس حدس، ظن و گمان و یا قرائنی و ادله‌ای که خارج از روال منطقی قضایی و حقوقی به دست می‌آید قابل استناد نیست.

به گزارش وب سایت رسمی قوه قضاییه، وی که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می گفت افزود: شارع در منافیات عفت ادله اثبات را بسیار سنگین در نظر گرفته، مخصوصاً در جرائمی که مجازات مرگ و سایر مجازات سنگین را دارد، ادله اثبات بسیار دقیق و سنگینی را در نظر گرفته و نمی‌توان به راحتی حکم به مرگ در منافیات عفت صادر کرد.

آیت الله هاشمی‌شاهرودی گفت: متاسفانه برخی حدود ومجازات های‌سنگین مانند اعدام برای برخی جرائم صورت می گیرد که ملاک آن علم قاضی است و براساس برخی قرائن حادث می شود که این قرائن ، َبیّن قطعی ندارد نباید براین اساس حکم ومجازات سنگین صادر کرد.

این در حالی است که گروهی از وکلای زنانی که به مجازات رجم محکوم شده بودند، پیش از این در نامه خود به رییس قوه قضاییه اعلام کرده بودند بیشتر احکام سنگسار بر مبنای علم قاضی و بدون ارائه دلایل قانونی صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.