اعلام حمایت شبکه بین‌المللی آموزش و همکاری زنان (WLP)، از کمپین یک میلیون امضا، تغییر برای برابری

تغییر برای برابری :سازمان بین‌المللی آموزش و همکاری زنان (WLP)، سازمانی غیر دولتی و مستقل و دارای مقام مشورتی شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل، در پی چهارمین کنفرانس جهانی زن پکن (۱۹۹۵) تاسیس شد. این سازمان به صورت شبکه ای در حال گسترش است و هم اکنون در ۱۸ کشور دنیا از جمله افغانستان، برزیل، کامرون، مصر، هند، اندونزی، ایران، اردن، لبنان، مالزی، نیجریه، نیکاراگوئه و … همکارانی دارد. متحدان این سازمان، اغلب از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند، هستند. این شبکه نفوذ زیادی بر روی سازمان های زنان در کشورهای مذکور دارد. هدف اصلی این سازمان افزایش تعداد زنانی است که نقش رهبری و تصمیم سازی در خانواده، اجتماع، و سطوح بین المللی دارند. و به این منظور و همچنین برای پیشرفت تاثیر جنبش های فمینیستی در کشورهایی با اکثریت مسلمان، سعی در بالابردن ظرفیت سازمان های همکار خود را دارد. این سازمان هر ساله کارگاه های آموزشی برای رهبران زن سازمان های غیر دولتی در کشورهای مذکور برگزار می کند و به این ترتیب سعی در گسترش این شبکه به کشورهای دیگر دارد.

اکنون، پس از گذشتن ۵ ماه از فعالیت کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، این شبکه بر آن شده تا از این جنبش حمایت کند و به این ترتیب از سازمان های دیگر نیز خواسته تا به آن بپیوندند. متن زیر ترجمه مطلبی است که در وب سایت این سازمان ،در حمایت از کمپین یک میلیون امضا مشاهده می کنید.

حمایت از زنان ایران: به کمپین یک میلیون امضا بپیوندید

فعالان حقوق زنان ایران، در حال مبارزه علیه آپارتاید جنسی از طریق کمپین “یک میلیون امضا”، که خواستار پایان یافتن قوانین تبعیض آمیز علیه زنان است، هستند. هم اکنون، مردان حق انحصاری طلاق و به جز موارد استثنایی، حق سرپرستی کودکان را دارند. شهادت یک مرد برابر با شهادت دو زن است. ارزش (دیه) یک مرد هنگام قتل و یا آسیب جسمانی دوبرابر ارزش یک زن است. یک دختر نصف یک پسر ارث می برد و…

این کمپین قصد دارد “یک میلیون امضا” در حمایت از اعطای وضع قانونی برابر زنان با مردان جمع کند. این حرکت در ادامه یک قرن تلاش مستمر زنان ایرانی برای رسیدن به برابری جنسیتی است.

کمپین دو ساله ” یک میلیون امضا”، در ادامه تجمع ۲۲ خرداد ۱۳۸۵(۱۲ ژوئن ۲۰۰۶) که با خشونت توسط نیروهای امنیتی به هم خورد، درحال شکل دهی به نوعی بسیج ساده است . فعالان کمپین با زنان در مکان هایی که معمولا جمع می شوند، فروشگاه ها، مدارس، اداره ها، آرایش گاه ها، و یا خانه هایشان، تماس برقرار می کنند. آنها ا ز زنان می خواهند که بیانیه کمپین را امضا کنند، اما آنان چه امضا کنند یا نکنند، کتابچه ای را که چگونگی نادیده گرفتن حقوق کامل زنان توسط نظام قوانین ایران در آن شرح داده شده، دریافت می کنند. به این ترتیب، حتی زنانی که بیانیه را امضا نمی کنند، درباره وضعیت جنس دوم بودن خود در قوانین ایران آگاه خواهند شد. هم اکنون سی هزار نفر این بیانیه را امضا کرده اند.

نقطه قوت کمپین بر استراتژی است که از پایین به بالا اتخاذ کرده است و نیز متکی بر تعامل میان فعالان جنبش زنان و زنان معمولی، بدون خشونت و صلح جویانه برای اصلاح قانونی، و تاکید بر اهمیت انتخاب و نمایندگی هر زن است. گفتگو و آموزش به تغییر فرهنگ سیاسی کمک می کند و ساخت بخش هایی از یک جنبش عدالت اجتماعی را فراهم می سازد.

کمپین یک میلیون امضا، خلاقانه روش سنتی دادخواهی از طریق خانه به خانه را با فن آوری مدرن در هم آمیخته: این کمیپن امضاها را از طریق روش چهره به چهره جمع می کند و همچنین از اینترنت برای گسترش و روند حرکت استفاده می کند و با این روش، فرصتی را برای پیوستن هر فرد علاقمند به پیشرفت عدالیت جنسیتی به این حرکت فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.