دلارام علی به ۲ سال و ۱۰ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد

تغییر برای برابری : در پی احضار دلارام علی به دادگاه، او روز دوشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۸۶در شعبه ۱۵ دادگاه حاضر و دلیل احضارش را جویا شد اما در آنجا حکم اش به او ابلاغ و تنها به او اجازه داده شد که از روی حکم رونوشت بردارد .

دلارام علی، فعال اجتماعی، امور زنان و دانشجویی و از اعضای کمپین یک میلیون امضا، به دلیل شرکت در تجمع مسالمت آمیز ۲۲ خرداد سال ۸۵ در میدان هفت تیر تهران که در اعتراض به نقض حقوق زنان در قوانین برگزار شده بود به دو سال و ده ماه حبس، و ده ضربه شلاق، بدون هیچگونه تعلیق، محکوم شد.

بر اساس حکم بدوی دادگاه انقلاب – شعبه ۱۵، که ریاست آن را قاضی صلواتی بر عهده دارد؛ ایشان به استناد مادتین ۵۰۰، ۶۱۰، و ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش ماه حبس، به علتِ شرکت در تجمع ۲۲خرداد به دو سال حبس، و در مورد اخلال در نظم عمومی به چهارماه حبس و ده ضربه شلاق محکوم شد. صدور این حکم در حالی است که در موارد مشابه، بر اساس همین اتهامات و با استناد به مواد قانونی فوق، احکام متفاوتی برای سایر پرونده ها در نظر گرفته شده است؛ و این مسئله نشان از عدم وحدت رویه قضایی در صدور احکام دارد.

در جای دیگری از حکم صادره برای دلارام علی آمده است که بنا به گزارش سازمان اطلاعات استان تهران و دیگر شواهد و قرائن، بزهکاری ایشان احراز شده است. چنین برخوردی با فعالیت های مدنی که متاثر از نگاهی امنیتی و توطئه نگر است، نه تنها استقلال قوه قضائیه را زیر سوال می برد، بلکه ادعاهایی همچون مردمسالاری و احترام به حقوق انسانی و مدنی را خدشه دار می کند. بعلاوه، عدم به رسمیت شناختن اقدامات مدنی، که یک فعال اجتماعی را «بزهکار» خطاب کرده و وی را به تحمل «شلاق» محکوم می کند، متناقض ترین و به تبع آن نامشروع ترین جنبه چنین حکمی است.

پیش از این، احکام دیگری برای سایر فعالین جنبش زنان صادر شده بود، که برخی از آنها به قرار زیر است:

۱. فریبا داوودی مهاجر: سه سال حبس تعلیقی و یک سال حبس تعزیری

۲. نوشین احمدی خراسانی: سه سال حبس (دوسال و نیم تعلیق تا ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری )

۳. پروین اردلان: سه سال حبس (دوسال و نیم تعلیق تا ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری )

۴. شهلا انتصاری: سه سال حبس (دوسال و نیم تعلیق تا ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری )

۵. سوسن طهماسبی: دو سال حبس (یک سال و نیم حبس تعلیقی و شش ماه حبس تعزیری)

۶. آزاده فرقانی : دو سال حبس تعلیقی

۷. بهاره هدایت : دو سال حبس تعلیقی

حکم مریم ضیا، نسیم سلطان بیگی و عالیه اقدام دوست نیز هنوز اعلام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.