سوءاستفاده جنسی پدر از دختر و بی توجهی دادگاهها

کانون زنان ایرانی_فریده غائب:وقتی مواردی از آزار جنسی پدر به دختر به عنوان نمونه هایی از کودک آزاری در میزگرد”بررسی فعالیتهای سازمانهای غیر دولتی درباره کودک آزاری”عنوان شد,با عکس العمل شرکت کنندگان جلسه مواجه شد وچهره هایشان را در هم ریخت.

نسرین ستوده ،لیلا ارشد،فرخنده برکسه هر سه در حرفهایشان از مواردی از آزار جنسی پدر نسبت به دختر سخن گفتند و این حاکی از وجود چنین پدیده ای است که نمی توان آن را انکار کرد و به عقیده صاحب نظران مسئولان قضایی نیز از برخورد با آن بی توجهی می کنند.

نسرین ستوده،وکیل انجمن حمایت از حقوق کودکان از دختر ۱۳ ساله ای یاد کرد که از پدرش باردار شده بود.دختر از ترس پدر و چاقویی که پدر در کنار رختخواب می گذاشت,سکوت میکرد…

این وکیل دادگستری نتیجه ی پرونده را با آهی بلند اعلام می کند:”قرار مجرمیت برای پدر با یک میلون تومان صادر شد و پدربزرگ دختر یعنی پدر مجرم این وثیقه را برای آزادی پسرش در اختیار دادگاه قرار داد.”

در قانون کشور ما حکم زنا با محارم اعدام است. اما به عقیده ستوده اثبات آن به قدری دشوار است که در بیشتر موارد وکلا دست خالی از دادگاه باز می گردند.

ستوده ریشه اصلی بی توجهی مسئولان نسبت به اینگونه خشونتها را در یک جمله می گوید:”سپردن مبادی قدرت قانونگذاری و اجرای آن قانون به یک جنس می تواند مشکلاتی از این دست را به همراه داشته باشد.”

سوء استفاده جنسی پدر از دختر پنج ساله اش نیز یکی دیگر از مواردی بود که ستوده می خواست با اعلام آن بر بی توجهی مسئولان قضایی بیشتر صحه بگذارد.پدر و مادر یکسال از هم جدا زندگی می کردند و دخترک پنج ساله یک روز از روزهای هفته را پیش پدر بود…

هر چند با تلاشهای انجمن حمایت از حقوق کودکان و احراز سلب صلاحیت پدر, مدت زمان ملاقات پدر به شرط حضور مادر به سه ساعت در هفته تقلیل یافت, اما حضانت به مادر سپرده نشد.

ستوده در این باره می گوید:”دادگاه صریحا اعلام کرد که اظهارات شما فقط برای گرفتن حضانت مادر است .دادگاهها معمولا از چنین سوء استفاده هایی طفره می روند.”

وی در ادامه با برخورد نادرست دادگاه با جرم محمد بسیجه و همدستش ,مهدی غلام پور در حادثه پاکدشت ,روند قضایی این پرونده را را تشریح می کند و دائما از بی اعتنایی مسئولان قضایی نسبت به این مسئله گلایه می کند.اینکه چرا آنها فقط به اقرار محمد بسیجه اکتفا کردند,بدون اینکه بدانند همدست وی سوء پیشینه داشته و قتل کنیز دوکله ,زنی که در حادثه پاکدشت همراه کودکان جزو قربانیان بوده است,توسط مهدی انجام شده است.

***

“از دو سال قبل پدر با دختر ۱۵ ساله اش رابطه جنسی برقرار کرده است.دختر کمک میخواست تا بتواند در مقابل خواسته پدرش مقاومت کند.او خود ارضایی نیز دارد.دچار عذاب وجدان شده است.پدر عنوان کرده که مادرت مرا ارضاء نمی کند و جدیدا گفته که می خواهد زنی را صیغه کند.”

این یکی از نمونه های تماس مکرر دختران با خط تلفنی “صدای یارا”ست.خط تلفنی ای که با هزینه پایین و دسترسی آسان به آن در طول فعالیت پنج ساله اش با استقبال روبرو بوده است.

لیلا ارشد,نماینده صدای یارا در ادامه با بیان موردی از خشونت جنسی پدر به دختر موجب خنده ی حاضران در جلسه شد.خنده ای که از عصبانیت فراوان جمع حکایت داشت:”پدر عصبی و سلطه گر است.رابطه خوبی با دختر خود ندارد.شبی با دیدن فیلم های نا مناسب به سراغ دخترش رفته است. دختر شدیدا ناراحت است و می خواهد از خانه فرار کند.پدر عنوان کرده که میخواسته دختر را “تست جنسی”کند.”

بر اساس آماری که “صدای یارا”ارایه می دهد,۶۰ درصد موارد تنبیه کودک توسط مادران انجام شده است.

هرچند این آمار به نفع زنان تمام نمی شود,اما لیلا ارشد معتقد است این آمار را نمی توان به کل جامعه تعمیم داد.چرا که مادران بیشترین تماسها را با صدای یارا داشته اند و پدران به دلیل کار و فعالیت بیرون از خانه وقت کمتری را در منزل به سر می‌برند.

او از خشونت خاموش نام می برد. خشونتی که در مورد زنان اعمال می شود.او در این باره می گوید:”در مواردی مادران اعلام کرده اند که چون مورد بی محبتی ,بی توجهی و انواع آزارهای جسمی و روحی از طرف همسرانشان قرار می گیرند و به خواسته های آنه بی توجهی می‌شود،آنان ناخواسته”دق دلی”خود را روی فرزندان شان خالی می‌کنند.

این امر نشان دهنده این است که خشونت مسری است.مردان در جامعه مورد خشونت قرار می گیرند,آن را به زنان خود منتقل کرده و زنان نیز آن را به کودکانشان.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.