بیانیه کانون صنفی معلمان ، زنگ همبستگی معلمان در۱۳ مهر روز جهانی معلمان

کانون زنان ایرانی-نرگس جودکی: کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت بازگشایی مدارس و در آستانه روز جهانی معلم از معلمان خواست نخستین جلسه ی شورای هماهنگ معلمان مدارس سراسر کشور را تحت عنوان زنگ همبستگی معلمان برگزار کنند.

در این بیانیه وقایع سال تحصیلی گذشته به معلمان یادآوری شده است:

” پیگیریها و فعالیتهای تشکلهای صنفی معلمان با پشتیبانی شما منجر به ارائه لایحه مدیریت خدمات کشوری (نظام هماهنگ پرداخت) از سوی دولت سابق به مجلس شورای اسلامی شد، و مجلس هفتم در اولین روز کاری خود با” الزام دولت به تصویب کلیات این لایحه آن را افتخار مجلس هفتم نامید و تحقق همه وعده ها و پاسخ به همه خواسته های بر حق فرهنگیان را منوط به اجرای این لایحه کرد.” اما با گذشت بیش از سه سال از تصویب کلیات این لایحه به دلیل ایرادات متعدد شورای نگهبان و همچنین مخالفت و مقاومت شدید دولت در برابر اجرای آن عملاً این لایحه از دستور کار مجلس و دولت خارج ،و امیدهای فراوانی که به ویژه برای فرهنگیان ایجاد شده بود، همگی نقش بر آب شد. ”

این بیانیه می افزاید:” در همین مقطع (ماههای دی تا اسفند ۸۵) تشکلهای صنفی فرهنگیان تحت عنوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی که از اتحاد کانون های صنفی معلمان سراسر کشور شکل گرفته است .در پاسخ به خواست عمومی فرهنگیان تجمع آرامی را در مقابل مجلس شورای اسلامی و به منظور تأکید بر خواست فرهنگیان بر اجرای بدون قید و شرط لایحه مدیریت برگزار نمودند، که حضور چندین هزار نفراز فرهنگیان در تجمعات خود جوش بعدی گواه روشنی بر خواست قلبی و اراده جمعی معلمان برای پیگیری این لایحه بود.

تجمعاتی که هر بار با متانت کامل آغاز و بدون هیچگونه برخورد و مسأله ای پایان می یافت، و نظم و همدلی فرهنگیان میتوانست، الگوی مناسبی از مردمسالاری را در نظام جمهوری اسلامی ایران به نمایش بگذارد،و جا داشت که مسئولین محترم با پاسخ به موقع و منطقی، به این تجمعات آرام پایان داده و لبخند رضایت را بر لبهای مردان و زنان حاضر در مقابل مجلس بنشانند.

اما با تصمیمات نسنجیده و غیرمنطقی که از ۲۳ اسفند آغاز شد عملاً کام همکاران فرهنگی و مردمی که شاهد و پیگیر این ماجرا بودند، تلخ و بدخواهانی که به دنبال ایجاد شکاف در صفوف ملت هستند شادکام شدند.

بازداشت صدها معلم در ۲۳ اسفند ، ضرب و شتم معلمان در مقابل مجلس و وزارت آموزش و پرورش ، صدور احکام آماده به خدمت برای صدها معلم دلسوز، صدور احکام تبعید برای فعالان صنفی، اخراج و بازنشستگی اجباری برخی از فعالان، احضار و برگزاری دادگاههای تخلفات وانقلاب برای ده¬ها فعال صنفی به ویژه اعضای هیئت مدیره تشکل¬های صنفی در سراسر کشور و در انتها لغو مجوز فعالیت برخی از تشکلها از جمله اقداماتی بود که به منظور سرکوب حرکت حق طلبانه معلمان ایران صورت گرفت.

پس از حوادث اسفند سال ۸۵ کانون صنفی معلمان ایران درمجامع بین¬المللی حاضر شد. در بیانیه کانون صنفی معلمان آمده است:” نماینده کانون صنفی معلمان ایران به دعوت این اتحادیه در پنجمین کنگره جهانی اتحادیه معلمان سراسر جهان که بیش از ۵۰ میلیون معلم عضویت آن را پذیرفته اند شرکت و به این وسیله زمینه عضویت دائمی معلمان ایران را در این اتحادیه فراهم کرد.”

کانون افزایش نسبی حقوق معلمان، افزایش سقف ارتقاء شغلی، افزایش هر چند اندک عائله مندی بازنشستگان و فوق¬العاده سختی شرایط کار، اعطای همزمان ارتقای شغلی و همترازی به دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و … را از دستاوردهای حرکت صنفی خود می داند.

این بیانیه در ادامه به اصول،۹،۲۲،۲۳،۲۶،۲۷قانون اساسی اشاره می کند:”هیچ کس را نمی¬توان به صرف داشتن عقیده¬ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.

هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند و شرکت در انجمن¬های صنفی را آزاد دانسته و می گوید هیچ کس را نمی توان از حضور در این انجمن¬ها منع کرد .اصل ۲۷ قانون اساسیمی گوید « تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها را بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل مبانی اسلام نباشد آزاد می شمارد. »

با توجه به اصول فوق توهین و ضرب و شتم معلمان در کنار خانه ملت و بازداشت آنان در مقابل دیدگان مردم، صدور احکام تبعید و اخراج و انفصال، ممنوعیت افراد برای عضویت در کانون¬های صنفی معلمان و جلوگیری از تجمعات و همایش¬های معلمانی که سلاحی جز قلم و ایمان ندارند،چه توجیهی دارد؟ کدام اصل قانون اساسی یا قانون حقوق شهروندی اجازه می¬دهد،که معلمان رادرزندان های انفرادی و با چشم بند، بدون دسترسی به وکیل مورد بازجویی قراردهند؟ براساس کدام منطق شرعی یا حقوقی بعضی ها به خود اجازه دادند، تا در پاسخ به خواسته های بر حق کسانی که با آرامش تمام نسبت به وضعیت نامناسب حقوقی خود اعتراض کرده اند ازخشونت استفاده کنند؟”

کانون صنفی معلمان ایران با اعتراض به روند موجود می گوید:”کانون صنفی معلمان ایران حق خود می داند، که به مناسبت ۱۳ مهر (۵ اکتبر) روز جهانی معلم مراسمی ویژه همگام وهمسو باسایرمعلمان جهان برگزارکند.

بنابر این از مسئولان محترم در وزرات کشور، وزارت آموزش و پرورش و استانداری¬ها تقاضا می¬شود به این حق قانونی فرهنگیان احترام گذاشته و تمهیدات لازم را برای برگزاری مراسم این روز فراهم کنند. ”

این بیانیه تاکید می کند: “روزپنج¬شنبه ۱۲/مهرماه/۱۳۸۶ازساعت ۱۰تا۱۲ در نوبت صبح و۱۵تا۱۷ در نوبت عصر نخستین جلسه ی شورای هماهنگ معلمان مدارس سراسر کشور را تحت عنوان زنگ همبستگی معلمان برگزاروضمن تبادل نظرپیرامون مسائل آموزشی،تربیتی وصنفی معلمان با امضای طومارها وارسال آن به مجلس شورای اسلامی، برخواست خودمبنی براجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری و رفع مشکل فعالان صنفی تأکید می کنیم .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.