دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌ی قضاییه :مساله رجم درتاکستان ناشی ازاشتباه قاضی بود

دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌ی قضاییه با بیان این که غرب در مورد مسایل حقوق بشری، تبلیغات منفی علیه ایران داشته و دارد، بسیاری از این انتقادها را در پی انگیزه‌های سیاسی عنوان کرد و درباره‌ی مجازات رجم در ایران اظهار داشت که “رجم” نه شکنجه است، نه مجازات غیرمتناسب. وی در عین حال گفت که عملا این مجازات در کشور پیاده نمی‌شود و مورد اخیر رجم در تاکستان را ناشی از اشتباه قاضی عنوان کرد.

دکتر محمدجـواد لاریجـانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: انتقادات آن‌ها در مورد رجم یا سنگسار حول چند محور است؛ آن‌ها می‌گویند سنگسار تنبیه نیست بلکه شکنجه است در صورتی‌که مرز بین شکنجه و تنبیه مرز خیلی روشنی نیست. آن‌ها از طرف دیگر می‌گویند این حکم با جرم صورت گرفته تناسب ندارد. آن‌ها می‌گویند کسی که زنای محصنه کرده چرا باید شدیدا محاکمه شود؟ البته این تفکر آن‌ها ناشی از این است که آن‌ها این عمل شنیع را آن‌قدر بد نمی‌دانند و می‌خواهند این تفکر خود را به ما تحمیل کنند.

لاریجانی گفت: اگر ما رجم نداشتیم و به جای آن اعدام قرار می‌دادیم -البته باید توجه داشت که رجم از نظر اسلامی پایین‌تر از اعدام است چون در رجم این امکان وجود دارد که فرد بتواند نجات پیدا کند ولی در حکم اعدام این‌چنین نیست- بازهم این ایرادها را می‌گرفتند زیرا بعضا به جای رجم حکم اعدام را استفاده می‌کنند ولی باز آن‌ها می‌گویند که مجازات متناسب با جرم نیست. تشخیص این‌که عمل زنای محصنه چه قدر زشت است با غربی‌ها نیست بلکه شنیع بودن این امر را ما با توجه به معیارهایی که در کشورمان وجود دارد می‌سنجیم.

“رجم” نه شکنجه است، نه مجازات غیرمتناسب

وی افزود: آن‌ها به ما می‌گویند شما طبق تعهدات بین‌المللی که دارید نباید شکنجه کنید یا مجازات غیرمتناسب داشته باشید. ما می‌گوییم هر دو را قبول داریم ولی به آن‌ها جواب می‌دهیم که این نه شکنجه است، نه مجازات غیرمتناسب.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌ی قضاییه در توضیح اجرای رجم در کشور به ایسنا گفت: رجم یکی از مواردی است که قاضی در احکام مربوط به زنای محصنه از آن استفاده می‌کند و این بحث تا زمانی که در قانون ما هست طبیعی است که جزو اختیارات قاضی است؛ البته مباحث فقهی مختلفی در مورد رجم وجود دارد مثلا این‌که عده‌ای می‌گویند رجم در قرآن نیامده است. از طرف دیگر این‌که شرایط تشخیص احصان چگونه باشد نیز مهم است و عده‌ای از طرف دیگر مطرح می‌کنند که آیا در زمان پیامبر اکرم (ص) رجم صورت می‌گرفته یا نه؟

فقه ما بن بست ندارد و می‌توان در مورد رجم صحبت کرد

وی ادامه داد: البته در دیگر ادیان الهی مثل یهود این مسأله بوده است و این مسایل خود یک میدان بازی را در مورد مسأله‌ی رجم باز کرده است. فقه ما نیز بن بست ندارد و می‌توان در مورد آن صحبت کرد.

لاریجانی گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی دستور دادند که تطبیق مصداق رجم باید خیلی دقیق صورت گیرد زیرا باید شرایط احصان در عمل زنا تشخیص داده شود. احصان یعنی این‌که شبهه‌ای در یک نوع ناچاری و انگیزه‌های دیگر در این عمل وجود نداشته باشد مثلا وقتی یک زن یا مرد به دلایلی متارکه‌ی عملی کرده‌اند، بلافاصله در مورد آن‌ها شرایط احصان از بین می‌رود.

وی با بیان این‌که شرایط احصان خیلی سنگین است، گفت: در مساله‌ی رجم نکته‌ی دیگر که مورد توجه قرار می‌گیرد این است که در این مورد می‌توان از تخفیف یا دیگر تنبیهات استفاده کرد؟

محدودیت‌ها موجب شده که امکان استفاده از رجم خیلی محدود شود

عملا رجم را پیاده نمی‌کنیم زیرا در تطبیق آن باید دقتی فوق‌العاده شود

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: با توجه به این قضایا وقتی که احکام رجم می‌آید علاوه بر مکانیزم‌های متداول قانونی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی از اختیارات قانونی خود استفاده کرده که در این مورد بررسی‌های شدید دیگری هم اتفاق می‌افتد و این محدودیت‌ها باعث شده که به نظر من به طور عملی امکان استفاده از رجم خیلی محدود شود. آن‌قدر محدود شده که شاید به نظر برخی بیاید که اجرای رجم متوقف شده است. من می‌توانم بگویم که ما عملا حکم رجم را پیاده نمی‌کنیم به خاطر این‌که در تطبیق آن باید دقت فوق‌العاده‌ای صورت بگیرد.

لاریجانی گفت: من باید بگویم که حکم رجم در مسیر سختی قرار می‌گیرد و به همین خاطر استفاده از آن خیلی محدود شده است منتها تا وقتی در قوانین ما وجود دارد طبیعی است که این قانون باید اجرا شود.

وی در مورد زنای محصنه زن و مرد تاکستانی که چندی پیش منجر به سنگسار مرد شد، گفت: در آن مورد نیز آیت‌الله هاشمی شاهرودی دستور داده بودند که حتما دقت لازم صورت بگیرد و دستور توقف آن را داده بودند تا از بابت آن اطمینان ایجاد شود ولی اگر نگویم خطا بلکه اشتباه از سوی قاضی که پرونده در اختیار آن بود، صورت گرفت؛ البته من انگیزه‌های قاضی را نمی‌توانم تخطئه کنم. قاضی یک حکم داشته و می‌خواسته اجرا کند. البته این حکم مربوط به قاضی قبلی بوده است ولی به هر حال آن قاضی اشتباه کرده است.

مسأله‌ی تاکستان ناشی از اشتباه قاضی بود اگر نگویم تخلف

لاریجانی این‌گونه حرکات را برای سیستم و نظام، حرکتی درست ندانست و گفت: نظر مسوولان قضایی ما این بوده که این مسأله با دقتی بیشتر مورد نظر قرار بگیرد و یک فرد نباید نظر خود را بر نظرات دیگر افراد که متخصص نیز هستند برتری می‌داد. می‌خواهم بگویم این مسأله‌ی تاکستان ناشی از اشتباه قاضی بوده است اگر نگویم تخلف.

وی با بیان این‌که دستگاه قضایی محق است که شرایط احصان را مورد بررسی دقیق قرار دهد، گفت: در مسأله‌ی تاکستان داستان این‌گونه است که این زن و مرد همسایه بودند و زن خانواده با مرد همسایه فرار می‌کند می‌روند در یک ده، شناسنامه‌ی خود را عوض می‌کنند و می‌روند با هم ازدواج می‌کنند و حتی از این ازدواج نیز بچه‌دار می‌شوند و به نظر من این ناشی از یک مالیخولیای ذهنی است که در این دو طرف بوده است و طبیعتا این جور کارها صرف فقط مسائل شهوانی نبوده است و شرایط نشان می‌دهد که این دو نفر در یک شرایط کاملا نامعقول و با یک قصور خیلی عجیب عقلی وارد این کار شده‌اند.

برخی فکر می‌کنند ما خجالت می‌کشیم احکام را اجرا کنیم در حالی‌که چنین نیست

لاریجانی در ادامه تاکید کرد: من نمی‌خواهم در واقع از اقدام شنیع این دو نفر دفاع کنم ولی می‌خواهیم بگویم این غیر از آن است که مثلا دو نفر برای تفریح و شهوت‌رانی وارد یک مقوله شوند و مرتکب این عمل شنیع شوند. در واقع به نظر من این دو از نظر عقلی دچار مشکل بوده‌اند و وضعیت مناسبی نداشته‌اند و در مورد آن‌ها شبهه‌ی دیوانگی وجود داشته و این خود باعث می‌شود که حد بلافاصله با کمترین شبهه ساقط شود و دستگاه قضایی در این رابطه محق بوده است که دستور توقیف بدهد. برخی فکر می‌کنند چون غربی‌ها راجع به سنگسار به ما فحش می‌دهند، ما خجالت می‌کشیم که احکام را اجرا کنیم در صورتی‌که چنین چیزی نیست؛ اصلا فقه شیعه و فقه اهل بیت(ع)، فقه خجالت نیست زیرا این فقه متکی بر ارکان مهمی چون قرآن، اجماع، عقل و اهل بیت (ع) است منتها همان‌طور که گفتم دستگاه قضایی محق بوده است که در این مورد دستور دهد دقت بیشتری صورت گیرد و قاضی در این پرونده اشتباه کرده و در امر اجرای حکم دخالت کرده است و این سیاست نظام نبوده است؛ نظام در ارتباط با این مسایل دقتی فوق‌العاده را دنبال می‌کند.

وی همچنین خبر داد که مسأله‌ی قاضی پرونده رجم در تاکستان هم‌اکنون در حال بررسی و رسیدگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.