چرا یک استاد دانشگاه را در خیابان بازداشت می کنند؟اعتراض خانواده رزاقی به چگونگی بازداشت او

کانون زنان ایرانی: دستگیری یک استاد دانشگاه در خیابان بی توجهی به شان و منزلت او و سال‌ها تلاش و کوشش آکادمیک در صحنه‌های علمی و فرهنگی است.

برادر سهراب رزاقی استاد دانشگاه و فعال در حوزه مدنی ، در حالی این مطلب را می‌گوید که دیروز پنج ساعت در راهروهای شعبه ۲ بازپرسی ویژه امنیت معطل شده‌است تنها برای آنکه بداند برادرش را با چه جرمی بازداشت و به کجا منتقل کرده اند.

دکتر سهراب رزاقی، مدیر موسسه کنشگران داوطلب روز دوم آبان ۸۶ ساعت ۹ صبح توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی پیش از دستگیری از سوی مقامات امنیتی جهت ادای توضیحات احضار شده بود.

برادر دکتررزاقی درباره نتایج پیگیری‌های پرونده برادرش می گوید:« در نهایت متوجه شدیم که پرونده را به شعبه دو بازپرسی ویژه امنیت ارجاع داده‌اند اما در پاسخ به اینکه چه زمان او را آزاد خواهند کرد تا کنون سکوت کرده اند.»

او می‌افزاید:« در دادسرای امنیت گفتند که باید یکسری سوال و جواب انجام شود و با پایان یافتن پرسش و پاسخ‌هایمان زمان مراجعه شما برای پیگیری را اعلام می‌کنیم.»

اینکه چه زمان وکیل سهراب رزاقی می تواند پیگیری حقوقی پرونده را آغاز کند نیز به گفته برادرش بستگی دارد به رای و نظر دادسرای ویژه امنیت.

صحبت‌های برادر روبه اتمام است اما گلایه دارد که چگونه می شود ، مسولان امنیتی با فردی که زندگی‌اش را صرف تحصیل و تدریس علم کرده‌است چنین برخوردی داشته باشند. دستگیری در خیابان در شان ولگردها است نه اینکه با شخصیت دانشگاهی و اندیشمند چنین برخودری صورت گیرد.

رزاقی دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران، استاد سابق دانشگاه علامه و مدیر حوزه NGOهای وزارت کشور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بوده است.

موسسه کنشگران داوطلب در زمینه تعمیق جامعه مدنی، گسترش مشارکت و دموکراسی در بین سازمانهای جامعه مدنی و توسعه فعالیت می‌کرد.

بازداشت سهراب رزاقی در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این در ۲۴ اسفندماه ۸۵ موسسه فرهنگی کنشگران به وسیله نیروهای امنیتی پلمب و اعضای آن در مورد پیگیری فعالیت‌های خود مورد تهدید واقع شدند. در همان روز منزل رزاقی، مدیر موسسه توسط ماموران تفتیش و اسناد، مدارک شخصی، عکسها و برخی از نشریه ها و کتابهای وی ضبط شد.

از سوی ماموران بازداشت کننده به همسر رزاقی گفته شده جهت پیگیری وضعیت وی به پلیس امنیت تهران مراجعه کند. با این وجود اخبار رسیده حاکی از انتقال وی به بند ۲۰۹ زندان اوین است. عبدالفتاح سلطانی در نبود شیرین عبادی وکیل کنونی سهراب رزاقی پیگیری های حقوقی پرونده او را بر عهده خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.