چرا یک استاد دانشگاه را در خیابان بازداشت می کنند؟اعتراض خانواده رزاقی به چگونگی بازداشت او

كانون زنان ايراني: دستگيري يك استاد دانشگاه در خيابان بي توجهي به شان و منزلت او و سال‌ها تلاش و كوشش آكادميك در صحنه‌هاي علمي و فرهنگي است.

برادر سهراب رزاقي استاد دانشگاه و فعال در حوزه مدني ، در حالي اين مطلب را مي‌گويد كه دیروز پنج ساعت در راهروهاي شعبه 2 بازپرسي ويژه امنيت معطل شده‌است تنها براي آنكه بداند برادرش را با چه جرمي بازداشت و به كجا منتقل كرده اند.

دکتر سهراب رزاقی، مدیر موسسه کنشگران داوطلب روز دوم آبان 86 ساعت 9 صبح توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وي پيش از دستگيري از سوي مقامات امنيتي جهت اداي توضيحات احضار شده بود.

برادر دكتررزاقي درباره نتايج پيگيري‌هاي پرونده برادرش مي گويد:« در نهايت متوجه شديم كه پرونده را به شعبه دو بازپرسي ويژه امنيت ارجاع داده‌اند اما در پاسخ به اينكه چه زمان او را آزاد خواهند كرد تا كنون سكوت كرده اند.»

او مي‌افزايد:« در دادسراي امنيت گفتند كه بايد يكسري سوال و جواب انجام شود و با پايان يافتن پرسش و پاسخ‌هايمان زمان مراجعه شما براي پيگيري را اعلام مي‌كنيم.»

اينكه چه زمان وكيل سهراب رزاقي مي تواند پيگيري حقوقي پرونده را آغاز كند نيز به گفته برادرش بستگي دارد به راي و نظر دادسراي ويژه امنيت.

صحبت‌هاي برادر روبه اتمام است اما گلایه دارد كه چگونه مي شود ، مسولان امنيتي با فردي كه زندگي‌اش را صرف تحصيل و تدريس علم كرده‌است چنين برخوردي داشته باشند. دستگيري در خيابان در شان ولگردها است نه اينكه با شخصيت دانشگاهي و انديشمند چنين برخودري صورت گيرد.

رزاقي داراي دكتراي علوم سياسي از دانشگاه تهران، استاد سابق دانشگاه علامه و مدیر حوزه NGOهای وزارت کشور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بوده است.

موسسه كنشگران داوطلب در زمينه تعميق جامعه مدني، گسترش مشاركت و دموكراسي در بين سازمانهاي جامعه مدني و توسعه فعاليت مي‌كرد.

بازداشت سهراب رزاقي در حالي صورت مي‌گيرد كه پيش از اين در 24 اسفندماه 85 موسسه فرهنگي كنشگران به وسيله نيروهاي امنيتي پلمب و اعضاي آن در مورد پيگيري فعاليت‌هاي خود مورد تهديد واقع شدند. در همان روز منزل رزاقي، مدير موسسه توسط ماموران تفتيش و اسناد، مدارك شخصي، عكسها و برخي از نشريه ها و كتابهاي وي ضبط شد.

از سوي ماموران بازداشت كننده به همسر رزاقي گفته شده جهت پيگيري وضعيت وي به پليس امنيت تهران مراجعه كند. با اين وجود اخبار رسيده حاكي از انتقال وي به بند 209 زندان اوين است. عبدالفتاح سلطاني در نبود شيرين عبادي وكيل كنوني سهراب رزاقي پيگيري هاي حقوقي پرونده او را بر عهده خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.