بیانیه جمعی از فعالان حقوق بشر به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

۲۵ نوامبر ۴ آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در جهان است.این روز ازسوی سازمان ملل متحد روز بین المللى منع اعمال خشونت بر زنان و دختران نام گرفته است. در حالی این روز در جهان گرامی داشته می شود که خشونت علیه زنان ایرانی به نحو بی سابقه ای افزایش یافته و زنان ایرانی حتی حق گرامیداشت این روز را ندارند.

قانون اساسی این رژیم با تصویب قوانینی تبعیض آمیز علیه زنان مانند قرار نگرفتن زنان در سطوح رهبری ، رئیس جمهوری و قضاوت آنها را به صورت انسانهای درجه دوم طبقه بندی کرده است و در سطح خانواده تقریبا تمامی حقوق آنها را سلب کرده است.قانون اساسی آزادیهای فردی زنان را از آنها گرفته و حقی برای آنها قائل نیست.قانون اساسی فعلی راههای اعمال خشونت علیه زنان را قانونی و هموار کرده وحق هرگونه دفاع قانونی را از آنها گرفته است

زنان و دختران در معابر عمومی در مراکز تحصیلی و محل کار و حتی در خانواده مورد خشونت قرار می گیرند.اکثر این خشونتها از طریق ارکانهای امنیتی و انتظامی با عنواین مختلف صورت می گیرد.خشونتهایی که بخاطر پوشش در انظار عمومی علیه زنان انجام می گیرد که به صورت ضرب و شتم ، دستگیری و بازداشت آنها و حتی مصادره کردن لباسهای آنها است.و در مواردی این خشونتهای مامورین دولتی منجر به قتل شده که آخرین آنها قتل خانم دکتر زهرا بنی یعقوب که توسط مامورین دولتی دستگیر و پس از ۴۸ ساعت جسد این پزشک را تحویل خانواده او داده اند.البته دلایل متعددی وجود دارد که خلاف گفته های زندانیانان که مرک ایشان را خودکشی اعلام کرده اند، را اثبات می کند.

خشونت علیه زنان زندانیان سیاسی به صورت سیستماتیک اعمال می شود. در حال حاضر تعداد زیادی از زندانیان سیاسی زن در سلولهای انفرادی زندانهای مختلف تحت شکنجه و خشونت قرار دارند. که اسامی بعضی از آنها عبارتند از :خانم زهرا علیقلی ۶۴ ساله در بند ۳ زنان ، خانم مهین صارمی ۵۴ ساله در بند ۲۰۹ اوین، خانم سپیده پور آقائی در بند ۲۰۹ اوین، خانم طاهره پور رستم در بند ۲۰۹ اوین، خانم مرضیه پور نقی در زندان قزوین و موارد متعدد دیگر.

زندانیانی که به دلیل جرائم عادی دستگیر و در زندانهای مختلف نگهداری می شوند. تحت خشونتهای غیر انسانی قرار می گیرند که این خشونتها به حدی طاقت فرسا است که آنها برای خلا صی یافتن از این شرایط دست به خودکشی می زنند. یکی از آخرین موردی که منجر به خودکشی در بند زنان زندان گوهردشت گردید و در آنجا ۵ زن به خاطر شرایط طاقت فرسا دست به خودکشی زدند. خانم مریم خزاعی یکی از ۵ زنی بود که در تاریخ ۲۰ آبان۱۳۸۶ دست به خودکشی زد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را گرامی می دارد.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.