دست كم نيمي از زنان ايران يك بار خشونت فيزيكي را تجربه كرده اند ؛ بيانيه كميسيون زنان جبهه مشاركت به مناسبت روز جهاني خشونت عليه زنان

كانون زنان ايراني:زنان بسياري در سراسر جهان و از جمله در ايران، با عريان‌ترين شكل ضرب و شتم، ارعاب، تحقير، تحميل و اجبار روبرو هستند كه بر همه اين رفتارها عنوان كلي خشونت با زنان نهاده‌اند.

متن بيانيه كميسيون زنان جبهه مشاركت با اين جمله آغاز مي شود و در ادامه زنان اعضاي اين كميسيون با تاكيد بر موارد خشونت عليه زنان عنوان كرده اند كه پس از 14 قرن كه از نزول كلام خداوند متعال گذشته، هنوز نداي آيات متعدد قرآن مجيد كه توصيه به «برخورد عاطفي، مهربانانه و رعايت حال و شأن زنان» دارند، شنيدني و البته تامل‌برانگيز است .

در اين بيانيه همچنين آمده است :« در ايران نيز همچون ديگر جوامع، دست كم نيمي از زنان يك بار خشونت فيزيكي را در درون خانه‌هايي كه بايد پناهگاهشان باشد، تجربه كرده‌اند و زنان بيشتري در معرض انواع خشونت‌هاي فرهنگي و رواني و اجتماعي بوده‌اند. خشونت‌هايي كه ريشه‌هاي تنومندي در سنت و فرهنگ و تاريخ دارند و به نفع سلطه‌جويي مردان و فرو دست بودن زنان عمل مي‌كنند.

اين گروه از زنان همچنين تاكيد كرده‌اند:« ما بر اين باور نيستيم كه خشونت امري ذاتي مردان است و در نتيجه همة مردان ذاتا خشن و همة زنان ضعيف و آسيب‌پذيرند؛ بلكه بيش از همه آن را مولود ساختارهاي فرهنگي و حقوقي مي‌دانيم كه يكي از اين دو جنس را در جايگاهي قرار مي‌دهد كه دست به خشونت بزند.»

كميسيون زنان جبهه مشاركت همچنين به تاثير گذاري خشونت عليه زنان بر محيط خانواده اشاره كرده اند و اينكه اين اقدام نه تنها امنيت روان خانواده و جامعه را مخدوش مي‌كند بلكه هر نوع احساس توانمندي و اعتماد به نفس را از زنان به عنوان نيمي از جمعيت هر جامعه انساني مي‌گيرد.

به اعتقاد اين گروه از زنان ، سخن گفتن از ضرورت نفي خشونت عليه زنان به معناي تقليل خشونت به عرصه‌هاي خانوادگي و اجتماعي نيست. خشونت‌هاي ناشي از بي‌ثباتي و بحران و جنگ و آشوب نيز دامان زنان را بيش از گروه‌هاي ديگر آلوده مي‌سازد. خشونت با زنان گرچه در نگاه اول، امنيتي و نظامي به نظر نمي‌رسد اما از موانعي است كه صلح‌سازي و توسعه را در جوامعي كه اشكال متعددي از خشونت با زنان وجود دارد، مختل ساخته‌است. درست به همين دليل كه زنان همواره از خشونت‌هاي گوناگون كه در جريان درگيري‌هاي مسلحانه افزايش بي‌سابقه‌اي مي‌يابد، آسيب‌هاي بسيار ديده‌اند، هم‌اكنون در متن تلاش‌هاي جهاني براي مقابله با خشونت، درگيري‌ها و جنگ‌هاي خسارت‌بار قرار دارند.

زنان عضو در كميسيون زنان جبهه مشاركت در پايان بيانيه خود همچنين خواستار رفع ابهام از پرونده دکتر زهرا بنی يعقوب توسط قوه قضاييه شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.