دست کم نیمی از زنان ایران یک بار خشونت فیزیکی را تجربه کرده اند ؛ بیانیه کمیسیون زنان جبهه مشارکت به مناسبت روز جهانی خشونت علیه زنان

کانون زنان ایرانی:زنان بسیاری در سراسر جهان و از جمله در ایران، با عریان‌ترین شکل ضرب و شتم، ارعاب، تحقیر، تحمیل و اجبار روبرو هستند که بر همه این رفتارها عنوان کلی خشونت با زنان نهاده‌اند.

متن بیانیه کمیسیون زنان جبهه مشارکت با این جمله آغاز می شود و در ادامه زنان اعضای این کمیسیون با تاکید بر موارد خشونت علیه زنان عنوان کرده اند که پس از ۱۴ قرن که از نزول کلام خداوند متعال گذشته، هنوز ندای آیات متعدد قرآن مجید که توصیه به «برخورد عاطفی، مهربانانه و رعایت حال و شأن زنان» دارند، شنیدنی و البته تامل‌برانگیز است .

در این بیانیه همچنین آمده است :« در ایران نیز همچون دیگر جوامع، دست کم نیمی از زنان یک بار خشونت فیزیکی را در درون خانه‌هایی که باید پناهگاهشان باشد، تجربه کرده‌اند و زنان بیشتری در معرض انواع خشونت‌های فرهنگی و روانی و اجتماعی بوده‌اند. خشونت‌هایی که ریشه‌های تنومندی در سنت و فرهنگ و تاریخ دارند و به نفع سلطه‌جویی مردان و فرو دست بودن زنان عمل می‌کنند.

این گروه از زنان همچنین تاکید کرده‌اند:« ما بر این باور نیستیم که خشونت امری ذاتی مردان است و در نتیجه همه مردان ذاتا خشن و همه زنان ضعیف و آسیب‌پذیرند؛ بلکه بیش از همه آن را مولود ساختارهای فرهنگی و حقوقی می‌دانیم که یکی از این دو جنس را در جایگاهی قرار می‌دهد که دست به خشونت بزند.»

کمیسیون زنان جبهه مشارکت همچنین به تاثیر گذاری خشونت علیه زنان بر محیط خانواده اشاره کرده اند و اینکه این اقدام نه تنها امنیت روان خانواده و جامعه را مخدوش می‌کند بلکه هر نوع احساس توانمندی و اعتماد به نفس را از زنان به عنوان نیمی از جمعیت هر جامعه انسانی می‌گیرد.

به اعتقاد این گروه از زنان ، سخن گفتن از ضرورت نفی خشونت علیه زنان به معنای تقلیل خشونت به عرصه‌های خانوادگی و اجتماعی نیست. خشونت‌های ناشی از بی‌ثباتی و بحران و جنگ و آشوب نیز دامان زنان را بیش از گروه‌های دیگر آلوده می‌سازد. خشونت با زنان گرچه در نگاه اول، امنیتی و نظامی به نظر نمی‌رسد اما از موانعی است که صلح‌سازی و توسعه را در جوامعی که اشکال متعددی از خشونت با زنان وجود دارد، مختل ساخته‌است. درست به همین دلیل که زنان همواره از خشونت‌های گوناگون که در جریان درگیری‌های مسلحانه افزایش بی‌سابقه‌ای می‌یابد، آسیب‌های بسیار دیده‌اند، هم‌اکنون در متن تلاش‌های جهانی برای مقابله با خشونت، درگیری‌ها و جنگ‌های خسارت‌بار قرار دارند.

زنان عضو در کمیسیون زنان جبهه مشارکت در پایان بیانیه خود همچنین خواستار رفع ابهام از پرونده دکتر زهرا بنی یعقوب توسط قوه قضاییه شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.