مشاور وزیر کشور خبر داد: ایجاد مشاغل کار بدون کارخانه برای زنان سرپرست خانوار

مدیرکل دفتر امور بانوان وزارت کشور خطاب به آنها که تبعیض مشکل‌زا را معضل نقش‌آفرینی اجتماعی زنان دانسته و نسخه برابری می‌پیچند، گفت: کپی‌برداری از رفتار، گویش و روش مردانه راه حل مشکل زنان نیست زیرا مشکل زنان «ظلم» است.

به گزارش خبرنگار «زنان» ایسنا فرشته ساسانی صبح امروز در نشست خبری نخستین نمایشگاه و جشنواره ملی «زنان نام‌آور و زنان نان‌آور» گفت: نسخه ما در برابر ظلم به زنان، بکارگیری عدالت جنسیتی است؛ چراکه زنان در عین ایفای نقشهای اجتماعی می‌توانند وظایف همسری و مادری را ایفاء کنند و در این راستا ، سیاست ما رشد پایدار و متوازن همه ابعاد زنان و رعایت حدود ایفای نقش فردی و اجتماعی است.

ساسانی انجام ۱۶ طرح ملی در خصوص زنان در جامعه را عامل رغبت و مشوق جامعه برای ورود به عرصه سیاسی ــ اجتماعی دانست و گفت: تاکید بر این نقشها نباید زنان را از وظایف اختصاصی که از عهده دیگران خارج است، باز دارد.

وی افزود: تفکر تساوی جنسیتی، تفاوتهای زنان و مردان را تنها برخاسته از فرهنگ و تربیت اجتماعی دانسته و معتقد است تنها تفاوت این دو جنس مساله بیولوژیکی است؛ از این رو به دلیل نبود تفاوت رفتاری، زنان می‌توانند پا به پای مردان پذیرای تمامی نقشهای موجود در اجتماع باشند.

مدیرکل دفتر امور بانوان وزارت کشور در ادامه، نگاه عدالت جنسیتی را نگاه مساوی به زن در عرصه انسانیت عنوان کرد و افزود: در این عرصه هیچ تفاوتی در مسیر کمال و رسیدن به سرمنزل هدایت نیست و هر کس تلاش بی‌دریغی انجام دهد، مقرب‌تر است.

مشاور وزیر کشور خاطرنشان کرد: تفاوتهای طبیعی و حقیقی، منشاء تفاوتهای حقوقی، نه از باب تبعیض، بلکه از باب تکامل و ترمیم جامعه است؛ از این رو زنان در نگاه انسانی، زن و مرد مساوی‌اند، اما در نگاه اجرایی، متفاوت هستند و بر اساس توانایی‌ها ‌می‌توانند نقش‌آفرین باشند که این همان عدالت جنسیتی مد نظر است.

به گزارش ایسنا ساسانی، لایروبی اقتصادی را لازمه نشر فرهنگی توصیف و خاطرنشان کرد: مشکلات معیتشی، مشکل زنان است؛ زیرا تا زمانی که معاش تامین نباشد، معاد، تامین نمی‌شود.

ساسانی در خصوص بودجه دفتر امور بانوان با اشاره به هشت میلیارد تومان اعتبارات ستادی گفت: بر اساس تبصره ۱۲ و بند «ج» و «و» بودجه سال ۸۶، امور زنان در استانها دو ردیف اعتباری دارند که طبق بند «ج» ۲۰ درصد از مازاد درآمد استانها متعلق به امور فرهنگی است و امور زنان نیز در این عرصه مدنظر گرفته شده است. از سوی دیگر طبق بند «و» ، سه درصد اعتبارات عمرانی به فعالیتهای فرهنگی تعلق می‌گیرد که از جمله آن امور زنان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران وی با بیان این که در عرصه کارآفرینی، زنان ایرانی با کمترین امکانات، بنگاه‌های اقتصادی،‌ تولیدی قابل توجهی را به راه انداختند، افزود: در حالیکه هم اکنون سرانه اشتغال هر فرد در بنگاه بزرگ ۳۰۰ میلیون تومان و در بنگاه کوچک ۱۵ میلیون تومان است، در بسیاری از شهرستانهای کشور زنان با هزینه‌هایی بسیار کمتر از این زمینه اشتغال و کارآفرینی را فراهم کردند.

ساسانی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور اظهار کرد: درحالیکه تعدادی از این افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و تعدادی اندکی در پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند، با تعداد زیادی از خانواده‌هایی روبرو هستیم که معرفی خود به سازمانهای حمایتی را در شانشان نمی‌دانند؛ از این رو آمار زنان سرپرست خانوار در کشور از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و۷۰۰ هزار تن ارزیابی می‌شود.

مدیر کل دفتر امور بانوان وزارت کشور، محدودیت اشتغال دولتی را یکی از دلایل عدم بهره‌برداری از عدد بالای فارغ‌التحصیلان زن و خالی ماندن فضای عرصه اجرایی از حضور آنها دانست و همچنین گفت: به دنبال راه‌اندازی مشاغلی برای زنان سرپرست خانوار هستیم تا این گروه، حسب استعدادهای خود به مشاغلی که منافاتی با حضورشان در خانه ندارد، دست یابند و با توجه به پدیده خصوصی‌سازی، زنان در بخشهای غیردولتی ساماندهی و حمایت شوند.

ساسانی با اشاره به کشور چین به عنوان بازار قدرت و ثروت، اظهار کرد: روی آوردن این کشور به کار بدون کارخانه و فعالیت در داخل مراکز و اجزای کوچک همچون منزل، علت موفقیت این کشور در جذب بازارهای جهانی بوده است.

ما نیز در کشورمان، متناسب با ظرفیتها، اقدام به اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار از طریق فرصتهایی همچون پرورش قارچ، گیاههای دارویی ، زینتی ، پخت نان و …. و این فضاها را به صحنه حضور زنانی بدل کرده‌ایم که خواستار مشارکت اقتصادی در جامعه هستند. در این راستا ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار طی سال گذشته به استانهای چهار محال و بختیاری ، اردبیل، سیستان و بلوچستان ، خراسان رضوی به عنوان استانهای دارای جمعیت بالای زنان سرپرست خانوار اختصاص یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.