تغييرات اجتماعي جديد در بساط زنان دستفروش

گزارشی تحقیقی از وضعیت زنان دستفروش مترو و شبکه همیاری زیرزمینی

 ترانه بنی یعقوب

   وضعیت عمومی و شرایط زندگی زنان دستفروش متروی تهران چگونه است؟ نگرش و نظرات زنان دستفروش نسبت به شغل شان چیست؟ دستفروشی زنان در مترو چه تغییرات اجتماعی را در سال های اخیر سبب شده؟ اینها سوالات اصلی تحقیقی بود که چندی پیش در قالب یک پژوهش در متروی تهران انجام دادم. نتیجه گزارش تحقیقی بلندی شد که در آن تلاش کردم به این سوالات و دیگر پرسش های این پژوهش پاسخ دهم. پاسخ ها و نتایجی که به برخی از آنها در این گزارش کوتاه خواهم پرداخت. تحقیق اصلی بیش از ۱۲ هزار کلمه است و امکان چاپ کامل آن وجود ندارد.
حتماً شما هم در متروی تهران با زنانی روبه رو شده اید که ساک های سنگین را از این واگن به آن واگن جابه جا می کنند. زنانی که هر نوع کالایی که تصورش را بکنید می فروشند و برخی تنها راه تامین زندگی شان فروش همین محصولات است. طبق آنچه کارشناسان اجتماعی می گویند، پدیده دستفروشی زنان با افزایش فقر اقتصادی خانوارها و همچنین افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار رشد قابل توجهی یافته.برخی نیز انواع تفکیک جنسیتی همچون جداسازی زنان و مردان را در اتوبوس و مترو موضوعی می دانند که دستفروشی برای زنان را راحت تر کرده و پدیده ای به نام دستفروشی زنان در واگن های زنانه متروی تهران را رقم زده است. کارشناسان معتقدند نبود جامعه پذیری اقتصادی از کودکی، نبود حلقه های حمایتی، روابط دوستانه و همچنین بازار کار پر از تبعیض برای زنان، این شیوه از کسب و کار را در جوامع سنتی به یک شیوه آسان کار کردن تبدل کرده. شیوه ای که شاغلان در آن احساس استقلال می کنند. شاید برای همین است که با وجود افزایش محدودیت های بیشتر برای این شیوه از کار همچنان هر روز علاقه مندان بیشتری برای دستفروشی پیدا می شود. دلایلی که بررسی آن مورد توجه تحقیق من هم بوده است. برای انجام این تحقیق روش میدانی و کیفی را انتخاب کردم، یعنی چند روز متوالی در محل کار زنان دستفروش متروی تهران حاضر شدم و با ۱۵ نفر از آنان در گروه های سنی مختلف و برحسب سابقه کار و فعالیت مصاحبه های عمقی انجام دادم. در ضمن می بایست این کار را در ساعات مختلف روز انجام می دادم و سعی می کردم با گروه های مختلف ارتباط برقرار کنم، چراکه تعدادی از فروشندگان دانشجو هستند و بعد از ساعت تحصیل شان کار می کنند. همچنین برخی زنان خانه دارند و برخی هم بدون اطلاع خانواده شان در مترو دستفروشی می کنند. بنابراین حضورم در ساعات مختلف روز امکان ارتباط با همه فروشندگان را فراهم کرد. مصاحبه ها همه در ایستگاه های مترو انجام شد، چون زنان دستفروش ترجیح می دادند در همان جا به سوالات پاسخ دهند و بعد هر چه سریع تر به کارشان بازگردند. مصاحبه با مسافران و بررسی نظرات و نگرش آنان درباره پدیده دستفروشی در مترو و گفت و گو با پلیس مترو نیز بخش دیگری از این گزارش تحقیقی بود.زنان دستفروش چه می گویند؟
مهناز و مریم خواهرهستند، اولی ۱۷ساله و دومی ۱۹ ساله؛ سرپرست خانواده هفت نفره شان. پدرشان چند سال پیش فوت کرده و سرپرستی خانواده تمام و کمال به عهده این دو خواهر افتاده است. می گویند قبلاً مادرشان در مترو کار می کرده اما کمر درد و پادرد شدید خیلی زود او را از پا انداخته وآنها تصمیم گرفته اند تنها کاری که به عقل شان می رسیده را ادامه دهند. این دو خواهر در مترو شال و روسری می فروشند. مهناز می گوید: «مجبور شدیم درسمان را رها کنیم. به مادرمان گفتیم ازعهده این کار برمی آییم. چون قبلاً اینجا دختران جوان زیادی را دیده بودیم که کار می کردند. اما این روزها من و خواهرم هم پادرد و کمردرد گرفته ایم. واقعاً کار سختی است تازه حال مادرم را می فهمیم.» با این همه این دو خواهرجوان تاکید می کنند که چاره دیگری ندارند و برای تامین مخارج زندگی مجبورند این کار را ادامه دهند.
عذرا ۴۰ ساله دیگر زن دستفروش مترو تهران دو فرزند دارد. او چند سالی است از شوهرش جدا شده و حالا سرپرستی فرزندانش را هم به عهده گرفته: «کار من غیرقانونی است، خودم هم این را می دانم، اما چاره ای ندارم.»

او این روزها در واگن های زنانه مترو تهران لوازم آرایش می فروشد. قبلاً آرایشگر بوده اما چون برای خودش کار نمی کرده و کارفرما داشته، درآمد اندکش پاسخگوی نیازهای زندگی اش نبوده. او پنج سالی هست که در مترو دستفروشی می کند. این زن به دلیل سابقه طولانی کار در مترو تهران یکی از دستفروش های شناخته شده ای است که دیگر زنان دستفروش به او مراجعه می کنند و مشکلات شان را با او در میان می گذارند.
زهرا ۳۲ ساله چهار فرزند دارد و دستمال سفره و وسایل آشپزخانه می فروشد: «همسرم معتاد بود اما الان چند ماهی است اعتیادش را ترک کرده. به هرحال چون مدام ترک می کرد و دوباره دنبال اعتیاد می رفت این بار از او خواستم دیگر کار نکند، گفتم نمی خواهم کار کنی، فقط دنبال مواد نرو. الان بیکار است و من تنها نان آور خانواده ام.»
این زن سرپرست خانوارهم تاکید می کند که از صبح تا شب کار می کند و روزی ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان درآمد دارد، درآمدی که باید با آن همه مخارج زندگی از جمله کرایه خانه را هم بپردازد. او می گوید: «برای بچه هایم سخت است از صبح تا شب تنها باشند، فرزند ۵ ساله ای دارم که از ساعت هشت تا ۹ شب من را نمی بیند اما چاره دیگری ندارم. با درآمد همین شغل، کرایه خانه برجی ۲۰۰ هزار تومان و هزینه آب و برق را می دهم. هیچ وقت نمی توانم فکر کنم اگر این کار نباشد، باید چه کنم این کار برای من حیاتی است.» زهرا تمام مدت شبانه روزش را در ایستگاه های زیرزمینی مترو می گذراند و ناهاری را که ازخانه آورده بین مسیر می خورد. او بارها تاکید می کند برای ادامه زندگی چاره دیگری جز دستفروشی در مترو ندارد.
سحر ۲۲ ساله دانشجوی هنر دانشگاه آزاد چند سالی است پدرش فوت کرده و برای ادامه تحصیل و پرداخت هزینه های دانشگاه و کمک به مادر و برادرانش چاره دیگری جز این کار ندارد: «همزمان با قبولی ام در دانشگاه، پدرم فوت کرد. راننده تاکسی بود. بعد از فوتش ماندیم چه کنیم. مادرم در خانه خیاطی می کند و من دستفروشی. مادرم از این بابت ناراحت است و مدام می ترسد آشنایی من را موقع کار ببیند، اما من از کارم راضی ام. هرچند سخت است، دانشجو هستم و با توجه به ساعات کلاس هایم کار دیگری در توانم نیست. باید این دوره تحصیلی را تمام کنم و برادرانم را هم در ادامه تحصیل شان کمک کنم.»
با بقیه زنان دستفروش مترو هم که گفت و گو می کنم اغلب شرایط مشابهی دارند و می گویند سرپرست خانواده هستند و وظیفه تامین معاش خانواده به عهده آنهاست. آنها مشکلات مشابهی دارند و همه بر یک نکته تاکید می کنند که چاره دیگری جز دستفروشی ندارند و با همه سختی های کار و حتی برخورد پلیس بازهم مجبورند به این کار ادامه بدهند.

اعظم ۳۵ ساله نخستین تجربه کاری اش را در محیط خارج از خانه تجربه می کند: «سه سال پیش شوهرم در اثر تصادف از کار افتاده شد و من که یک زن خانه دار هستم اگر این کار نبود هیچ جای دیگر شغلی پیدا نمی کردم. مگر ممکن است بدون تجربه، تخصص و تحصیلات به کسی کار بدهند اما این کار تخصص خاصی نیاز ندارد. اینجا در واگن های زنانه مترو احساس امنیت می کنم، چون محیط زنانه است و امنیت و راحتی دارم و گرنه در جاهای دیگر حتی از خجالت نمی توانستم سرم را بلند کنم. من حتی نمی دانم در محیط کار باید چه رفتاری داشته باشم.»

ندا ۱۹ ساله و دانشجوست او نیز تاکید می کند با این سن و سال کم نمی تواند در هر جایی راحت کار کند: «کارفرماها دختران جوان را بیشتر اذیت می کنند اما اینجا چون واگن ها زنانه است راحتیم. تا به حال پایم را در واگن های مردانه نگذاشته ام.»

دستمزد پایین و نابرابر زنان

دستمزد اندک و نابرابر در اغلب محیط های کاری عاملی است که زنان دستفروش مترو تهران هم به آن اشاره می کنند. اینکه شغل دستفروشی هر چند مشکلاتی دارد و منزلت اجتماعی اش پایین است اما حداقل از نظر درآمد رضایت بخش تر از دیگر مشاغل است.
فاطمه ۴۸ ساله در متروی تهران مواد خوراکی مثل کلوچه و کیک می فروشد: «شوهرم اعتیاد داشت و چند سالی هست که من و فرزندانم را ترک کرده. چهار فرزند دارم یکی ازدواج کرده ولی خرج سه فرزند دیگرم را من می دهم.» او دلیل انتخاب شغلش به عنوان دستفروش در متروی تهران را این گونه توضیح می دهد:«هر جایی که برای کار رفتم، ماهی ۲۰۰ هزار تومان به من دستمزد دادند. با ۲۰۰ هزار تومان چه کنم؟ کرایه خانه بدهم، خرج فرزندان را بدهم یا پول آب و برق؟ من سنم زیاد است و اصلاً به من کاری نمی دهند، هر جا به من ۸۰۰ هزارتومان حقوق بدهند برای همیشه این کار را رها می کنم.»

شبکه اجتماعی در زیرزمین های مترو

اغلب زنان سرپرست خانوار، بد سرپرست و حتی زنان خانه دار از کمترین حمایت اجتماعی برخوردارند. آنها معمولاً تعاملات اندکی دارند و از داشتن شبکه های دوستی که به آنها در یافتن کار کمک کند بی بهره اند.
زنان دستفروش در صحبت های شان مدام از کمبود فرصت ها، تماس ها و ارتباطات برای آشنایی با دیگر افراد تا قبل از کار در مترو گلایه می کنند و می گویند همواره از داشتن شبکه دوستی و خانوادگی که آنها را در یافتن کار یاری کند محروم بوده اند. آنها با ابراز خوشحالی می گویند که بعد از کار کردن در مترو تهران شبکه ای از تعاملات و روابط اجتماعی یافته اند؛ دوستانی که بی دریغ به آنها یاری می رسانند. این زنان با متشکل شدن، چند بار توانسته اند برای اعتراض مقابل مجلس تهران حضور یابند و به سیاست های پلیس مترو که مانع کار کردن شان می شود اعتراض کنند. یک گروه از این زنان همچنین موفق شدند با تعدادی از نمایندگان زن مجلس هم دیدار کنند و مشکلات شان را عنوان کنند. این زنان در یافتن اجناس ارزانتر، مکان های مناسب تر برای خرید جنس، باخبر کردن یکدیگر از حضور پلیس مترو در خطوط مختلف متروی تهران و… به یکدیگر کمک می کنند. آنها به تازه کارها آموزش می دهند از کجا جنس شان را بخرند یا با دیگر فروشنده ها، مسافران، راهورهای قطار چه برخوردی داشته باشند. آنها حتی به یکدیگر می گویند که چه روزهایی بهتر فروش می کنند؛ اول ماه که کارمندها حقوق شان را می گیرند یکی از همین روزهاست و تازه کارها از این اطلاعات که به قیمت سال ها تجربه به دست آمده، استقبال می کنند. آنها همچنین عنوان می کنند در ساعت های فراغت از کار دورهم جمع می شوند و با یکدیگر درددل می کنند. شرایط مشابه زندگی و کار این زنان وضعیتی به وجود آورده که یکدیگر را درک کنند و به همدلی با یکدیگر بپردازند.

الگویی جدید از یک شغل زنانه

گفت و گوهای من با زنان دستفروش مترو و تمرکز بر اجزای کار این زنان که هر روز کار سخت و طاقت فرسای دستفروشی در مترو را انجام می دهند الگویی جدید از شکل گیری یک کار زنانه را نشان می دهد.
در این تحقیق علاوه بر توجه به بخش های مختلف پدیده شکل گیری دستفروشی زنان در مترو تهران متوجه شدم که این زنان فقط محصول تغییرات اقتصادی نیستند و به عنوان یک عامل تغییر اجتماعی باید مورد مطالعه قرار گیرند. این زنان نشان داده اند که چگونه می توانند با امکان بهره گیری از فضاهای عمومی نوعی کسب و کارجدید ایجاد کنند. این دستفروشان زن با گسترش بی سابقه شغل شان در مترو تهران چالشی بیش از یک دهه را بین خود و پلیس مترو و حتی سایر کسب و کارها شکل داده اند. زیرا با این کار توانسته اند نظم عمومی و فضای عمومی یکی از مهم ترین مراکز عمومی تهران را به چالش کشیده و هر روز به همه یادآوری کنند که زنانی در این شهرهستند که احتیاج به کار دارند. زنانی که هیچ کس قادر نبوده برای شان کسب و کار مناسبی ایجاد کند.
نتایج این پژوهش همچنین حاکی از آن است که بیشتر زنان دستفروش متروی تهران که در سنین مختلف و مشاغل متفاوت به این کار مشغولند زنان سرپرست خانوارند و هزینه تامین زندگی خود و دیگرانی را که به آنها وابسته اند برعهده دارند. همه این زنان نبود شغل و کسب و کار مناسب را دلیل اصلی انتخاب شغل دستفروشی در مترو عنوان می کنند. زنانی که وامانده از هرجای دیگر و در بازار کاری کاملاً نابرابر و ناامن، واگن های زنانه متروی تهران را یگانه مکان مناسب برای کسب و کار خود یافته اند. آنها همچنین «زنانه بودن» محیط کسب و کارشان را یکی از عوامل اصلی انتخاب این شغل می دانند و به ناتوانی دولت برای ایجاد شغلی مناسب تاکید می کنند.زنان دستفروش که همگی بر این محرومیت ها و نداشتن شبکه های حمایتی تاکید دارند گویی با حضور در این مکان عمومی به دنیای جدیدی پا گذارده اند و جالب تر از هر نکته ای اینکه این زنان کمتر به مشکلات هر روزه کار خود اشاره می کنند. شغلی سخت و طاقت فرسا که از صبح تا شب با فشار دائمی بر زنان دستفروش و بیم همیشگی آنها از دستگیری همراه است و در عین حال هیچ آینده مشخصی نیز ندارد. یکی دیگر از نتایج این پژوهش نشان می دهد، این زنان که تقریباً از همه حمایت های اجتماعی بی بهره اند، نداشتن کارفرما را یکی از مزیت های شغل خود می دانند.
مسئولان و ماموران پلیس نیز اعلام می کنند با دستگیری و ضبط اجناس زنان نمی توانند به کار آنان پایان دهند. این زنان بجز یافتن شبکه های دوستی که آنان را برای داشتن کسب و کاری موفق تر یاری می کند به نوعی همدلی با یکدیگر دست یافته اند تا در برابر پلیس مقاومت کنند. آنها همواره یکدیگر را از وجود پلیس مترو مطلع می کنند و گاهی در این کار مسافرانی که همگی زن هستند نیز به آنها کمک می کنند تا این زنان بتوانند به کسب و کارشان ادامه دهند. زنان دستفروش که معمولاً دو کیسه بزرگ در دست دارند، این روزها یکی از تصویرهای همیشگی مترو تهران هستند. زنانی با شغلی سخت و دشوار، ساعات کاری طولانی و درگیری مداوم با پلیس. آنها بسیار آرام و نادیده، تغییرات اجتماعی جدیدی را رقم زده اند.

 روزنامه ایران، شماره ۶۷۰۰ به تاریخ ۳/۱۱/۹۶، صفحه ۹ (گزارش) 

عکس:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.