وزیر تعاون اعلام کرد ؛ حمایت و توسعه تعاونی‌های زنان در کشور ضروری است

وزارت تعاون مصصم است تا در راستای تقویت، حمایت و توسعه تعاونی‌های زنان در کشور، حمایت‌های مالی ـ اعتباری و تشویقی لازم را در بودجه سنواتی پیش‌بینی و مطالبات و نیازمندی‌های اجتماعی آنان را پیگیری کند.

به گزارش ایونا ، دکتر محمد عباسی ـ وزیر تعاون ـ در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به تعداد تعاونی‌های بانوان در کشور و اهمیت نقش مثبت آن‌ها در فعالیت‌های اقتصادی گفت: از کل تعاونی‌های ثبت شده کشور که در حال حاضر فعالند، یک چهارم آنها را که حدود ۲۵ هزار واحد تعاونی است، تعاونی های بانوان تشکیل می‌دهند. این تعداد تعاونی ۸۰۰ هزار نفر عضو دارند و سرمایه آن‌ها حدود ۱۶۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: این آمار نشان‌دهنده حضور بالنده زنان ایران در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و به ویژه اقتصادی است.

عباسی تصریح کرد: در بخش تعاون زنان فعالیت پرشوری در حوزه اقتصاد دارند، زیرا جریان اقتصاد در بخش تعاون با نگاه معشیتی و نقش اجتماعی همراه است. متاسفانه با وجود بالا بودن توانمندی در بانوان، در مراکز تصمیم سازی و تصمیم‌گیری از حضور بالنده آنان کمتر استفاده می‌شود؛ از این رو به تقویت نقش بانوان نیاز داریم.

وزیر تعاون درباره حمایت‌های مالی وزارت تعاون از تعاونی‌های بانوان اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های لازم بناست تا امسال سهم آورده تعاونی‌های زنان را با حمایت وزارت تعاون کاهش دهیم، اگر بتوانیم امسال در اعتبارات قانون بودجه پس از اعلام نهایی و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، معافیت‌ها و امتیازات حمایتی و مالی را برای تعاونی‌ها لحاظ کنیم، یقینا مثمر ثمر خواهد بود.

به گفته او در نظر داریم که در بودجه سنواتی سال آینده نیز بخشی از یارانه‌ها را به سمت تعاونی‌های بانوان سوق دهیم تا به این وسیله مورد تشویق قرار بگیرند.

وی همچنین تشکیل تعاونی‌های زنان قالیباف را موجب تحت پوشش قرار دادن دیگر نیازهای اعضا دانست و گفت: اگرچه بانوان به منظور تشکیل تعاونی و انجام یک کار اقتصادی دور هم جمع می‌شوند ولی در حقیقت امکاناتی را میسر می‌کنند که به واسطه آن می‌توانند موضوعاتی از قبیل بیمه اعضاء و تامین مسکن‌ آن‌ها را دنبال کنند. وزارت تعاون مصمم است در راستای تقویت و توسعه تعاونی‌های بانوان در کشور، مطالبات و سایر نیازمندی‌های اجتماعی آنان را پیگیری و فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.