دیگ غیرت دولتمردان!

میدان زنان

عملکرد وزارت کشوردر سرکوب زنان برای پوشش

وظایف وزارت کشور در آیین‌نامه عفاف و حجاب به شرح زیر است:

۱- تهیه شناسنامه اجتماعی مناطق مختلف کشور در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با توجه به تنوع فرهنگ‌ها و اعتقادات دینی مردم هر منطقه و برنامه‌ریزی جهت تقویت فرهنگ عفاف متناسب با آداب و رسوم آنها.

۲- نظارت بر عملکرد و ارتباطات اقلیت‌های دینی از نظر فرهنگ و پوشش آنان و جلوگیری کردن از پوشش‌های نامناسب در اجتماع و تذکر دادن در مورد رعایت قوانین مربوط به حجاب به آنان.

۳- تهیه و تدوین قوانین و پیگیری مصوبات درخصوص پشتیبانی حقوقی از سازمان‌های مربوط نظیر قوه قضائیه و نیروی انتظامی به تناسب اعلام نیاز این‌گونه ارگان‌ها در زمینه برخورد با معضلات و ناهنجاری‌های اخلاقی.
۴- بررسی آسیب‌ها و معضلات اجتماعی با هدف افزایش ضریب امنیت اخلاقی جامعه، در شورای اجتماعی و تأمین استان‌ها به منظور تقویت فرهنگ عفاف.

۵- همکاری با قوه قضائیه جهت اجرای مؤثر طرح‌های گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه.

۶- توجیه، آموزش و نظارت بر چگونگی پوشش و حجاب اتباع بیگانه و الزام آنان به رعایت ضوابط عفاف و حجاب.
۷- کنترل مرزها به منظور جلوگیری از تردد باندها و افرادی که درخصوص تجارت فحشا فعالیت می‌کنند.

۸- مراقبت از مرزهای آبی و خاکی کشور به منظور جلوگیری از هرگونه تردد و نقل و انتقالات غیرمجاز در چارچوب سیاست‌های امنیتی و انتظامی و قوانین مربوطه.

۹- وزارت کشور به عنوان نماینده رئیس جمهور بر کلیه ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها جهت رعایت عفاف و حجاب نظارت نماید.

۱۰- دقت در صدور مجوز سازمان‌های غیردولتی و نظارت مستمر بر فعالیت آنها با تأکید بر توسعه فرهنگ عفاف و حجاب.

۱۱- اجرای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و طرح‌های ملی منطبق بر هویت ایرانی ـ اسلامی در کانون‌های زنان و جوانان در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.

وزیر کشور علاوه بر ریاست شورای اجتماعی مسئولیت ریاست بر شورای امنیت کشور را هم بر عهده دارد. وزیر کشور همچنین به عنوان قائم‌مقام فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی، مقام مافوق ناجا محسوب می‌شود. استانداران در استانها بالاترین مقام مسئول هستند و ریاست شورای تامین که بالاترین نهاد امنیتی در استانها است بر عهده معاون امنیتی استاندار است. به همین دلیل است که اختیارات فوق به وزارت کشور محول شده است.

در سال ۱۳۸۰ شورای اجتماعی کشور با هدف سیاستگذاری، هماهنگی، ایجاد وحدت رویه و تنظیم سازوکار اداری در زمینه‌های پیش بینی، پیشگیری و مقابله با پدیده‌ها، معضلات و آسیبهای اجتماعی تشکیل شد . این شورا به ریاست وزیر کشور از ابتدای تشکیل تاکنون سی و نه جلسه برگزار نموده است. سیاست‌گذاری، ایجاد هماهنگی و نظارت بر کلیه فعالیتهای اجرائی مرتباط با حجاب و عفاف در استانها در این شورا انجام می‌شود. به همین دلیل در بند نهم وظایف این وزارتخانه وظیفه نظارت بر عملکرد کلیه دستگاهها به نیابت از رئیس‌جمهور بر عهده این وزارت گذاشته شده است.

در فهرست اهم مصوبات شورای اجتماعی موارد جالبی دیده می‌شود: «کلیات طرح صیانت از سلامت جنسی جامعه»، «تصویب بررسی موضوع طلاق توسط کارگروه آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی»، «تصویب طرح ساماندهی و تأمین سلامت اجتماعی دریاها»، «بررسی نحوه ساماندهی حجاب»، «تصویب و پیگیری وظایف محوله در طرح مدیریت عفاف و حجاب توسط نیروی انتظامی با رویکرد فرهنگی و ارشادی و ارایه گزارش درجلسات بعدی شورای اجتماعی کشور» و «تصویب و تدوین طرح اطلس اجتماعی استانها توسط دفتر امور اجتماعی وزارت کشور» از جمله مصوبات این شورا هستند که با توجه به مساله حجاب اجباری تصویب شده‌اند. متاسفانه متن این مصوبات در جائی انتشار نیافته اما با جست و جو در منابع دیگر می‌توان حدس زد که نتایج اجرای آنها چگونه بوده است (۱) .

مروری بر گزارش عملکرد دوساله وزارت کشور که در تاریخ ۳ شهریور ۸۶ منتشر شده نشان می‌دهد که اغلب وظایف فوق در حال اجرا است(۲) . به عنوان مثال در حوزه امور اجتماعی در گزارش فوق به «‌تدوین دستور‌العمل اجرایی تقویت حجاب و عفاف، تدوین پیش نویس پیگیری تصویب لایحه قانون سازمان‌های مردم نهاد و اصلاح آیین نامه مربوطه و ‌به روز کردن اطلاعات و تهیه نقشه جامع اجتماعی» اشاره شده که به بسیاری از بندهای آئین‌نامه عفاف و حجاب اشاره دارد. فرشته ساسانی مشاور وزیر و مدیرکل دفتر امور بانوان وزارت کشور به خوبی نوع نگاه حاکم بر وزارت کشور در مساله حجاب و عفاف را تشریح کرده است:

« در بحث گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نیز به دو دسته راهکار نیازمندیم : راهکارهای عام و راهکارهای خاص . برخی از راهکارهای عمومی که اختصاص به دستگاه خاصی ندارد عبارتند از :

– تدوین برنامه توسعه با محوریت دین و فرهنگ در مقابل مدل توسعه غربی

– ایجاد اصلاحات بنیادین در مقوله هنر به ویژه در حوزه رسانه های تصویری

– اصلاح عملکرد مسئولین از آنجا که نقش الگویی دارند

– تقویت بینش تفکیک جنسیتی که زنان را وادار به رعایت رفتارهای زنانه نماید .

– معرفی الگوها و ارائه آرمان ها در قالب الگوها

– تقویت جایگاه خانواده، آموزش والدین نسبت به تربیت جنسی فرزندان، نظارت بر عملکرد آنان

– مقابله با بیکاری که زمینه بسیاری از آسیب های اجتماعی است

– پائین آوردن سن ازدواج که مشکل عده‌ای از بی حجابان و عدم تأمین جنسی و عاطفی می باشد

– اصلاح روش های تربیتی و تقویت اراده، کرامت انسان، محدود کردن شهوات، تکیه بر خرد و عقل در مقابله با نظام های لیبرالیستی وتکیه بر خرد و عقل در مقابله با نظام های لیبرالیستی و تکیه بر هواپرستی، لذت گرائی و …

– تحقیر فرهنگ لیبرالیستی

– تعریف ویژه از نشاط و تقویت ورزش و تفریحات حلال

برخی از راهکارهای خاص در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب که وظایف وزارت کشور خصوصاً دفتر امور اجتماعی و علی‌الخصوص دفتر امور بانوان در این حیطه می گنجد عبارتند از :

– ارتقاء سطح علمی ناهیان از منکر

– نظارت بر تولید کنندگان البسه

– نشان دادن مزایای حجاب

– افشای اهداف نظام سرمایه داری از کشف حجاب

– حل شبهات و معضلات معرفتی نسل جوان در موضوع پوشش در قالب کتاب ، لوح فشرده ، اهداء CD و … »(۳)

گزارش آماری اقدامات دفتر امور بانوان وزارت کشور درباره عفاف و حجاب در سال ۸۵ که بیانگر عملکرد‪ ۲۱ ‬استان کشور می‌باشد شامل ۶۶۹۸ کارگاه آموزشی، ۱۰۶۲مورد تبلیغات رسانه‌ای و۳۳۰‬ مورد برگزاری همایش یا نشست و سخنرانی است. انتشار۲۶۵‬ بروشور، برگزاری ۱۹۹‬ جلسه برنامه‌ریزی،۱۱۰‬ میزگرد و جلسه پرسش و پاسخ، ۱۰۵‬طرح تحقیقاتی و مطالعاتی پیشنهادی و ۷۷‬مورد طرح مطالعاتی، برگزاری ۱۹‬نمایشگاه،‪ ۱۴‬جشنواره،‪ ۱۰‬ فراخوان طراحی لباس و انتشار ۷‬ نشریه و ۶‬ کتاب از دیگر اقدامات انجام شده در سال ۸۵ با هدف ترویج عفاف و حجاب در سطح استان‌ها بوده است(۴) . شواهد دیگر نشان می‌دهد دامنه و میزان بودجه تخصیص یافته به این فعالیتها در سالهای اخیر مرتبا افزایش داشته است. بر اساس گزارش مفصلی که ازبرنامه‌های سال ۸۷ دفتر بانوان وزارت کشور بر روی سایت این وزارتخانه منتشر شده فعالیتهای زیر در دستور کار این دفتر است:

« در برنامه تعمیق باورهای دینی:

نظارت بر اجرای راهکارهای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف (گروه هدف: زنان و دختران)، اجرای طرح اندیشه مطهر (گروه هدف: زنان خانه‌دار و شاغل)، جلوه‌های مهرآمیز فقه اسلامی (گروه هدف: جامعه جهانی)

در برنامه تحکیم بنیان خانواده:

افزایش مهارتهای زندگی با رویکرد دینی (گروه هدف: زنان و مردان)، طرح ایمن‌سازی خانواده (گروه هدف: زنان و مردان)، افزایش مهارتهای پیش از ازدواج (گروه هدف: زوج های در شرف ازدواج)

در برنامه توانمندسازی با رویکرد اجتماعی:

طرح نقش مدیریت زنان در بهبود امنیت اجتماعی کشورهای منطقه خاورمیانه (گروه هدف: جامعه زنان کشورهای منطقه)، طرح شادابی ، سلامت – عفاف (گروه هدف: جامعه زنان)، نقش مدیریت زنان درتوسعه سلامت اجتماعی (گروه هدف: جامعه زنان)»(۵)

در خصوص بند هفتم و هشتم وظایف وزارت کشور لازم است توضیح بیشتری داده شود. در خرداد ۸۶ در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره «حقوق بشر» اعلام شد: «ایران یک منبع، محل تردد (ترانزیت) و کشور مقصد برای زنان قاچاق شده با اهداف تجارت جنسی و نوکری غیر داوطلبانه (اجباری) است». سایت خبری آفتاب بخشهائی از این گزارش را چنین نقل کرده است: «زنان ایرانی در داخل ایران با هدف فحشای اجباری و ازدواج اجباری جهت پرداخت قروض و دیون، قاچاق می‌گردند. بچه‌ها نیز در داخل ایران و نیز از افغانستان برای ازدواج اجباری، استثمار جنسی تجاری و بردگی اجباری به عنوان گدا و کارگر به ایران قاچاق می‌شوند. براساس منابع غیر دولتی، زنان و دختران ایرانی همچنین به پاکستان، ترکیه، قطر، کویت، امارات، فرانسه، آلمان و انگلیس برای استثمار تجاری جنسی قاچاق می‌شوند. منابع مطبوعاتی می‌گوید که هر روز ۵۴ زن ایرانی در سنین بین ۱۶ تا ۲۵ سالگی به عنوان استثمار جنسی تجاری در پاکستان فروخته می‌شوند … دولت ایران بطور کامل با استانداردهای منع قاچاق همکاری نمی‌کند و تلاش‌های کافی برای این کار انجام نمی‌دهد. گزارش‌های معتبری نشان می‌دهد که مقامات ایرانی معمولاً قربانیان قاچاق را با شلاق، زندانی کردن و اعدام تنبیه می‌کنند. فقدان دسترسی به ایران توسط مقامات دولت آمریکا، جمع آوری اطلاعات کامل درباره مشکل قاچاق انسان در این کشور و تلاشهای دولت برای مقابله با آنرا دشوار می‌نماید. اما بهرحال منابع مختلف گزارش می‌کنند که دولت ایران استانداردهای محافظت از قربانیان قاچاق را رعایت نکرده و آنها را مورد بازجوئی و در برخی موارد بدلیل مسائل اخلاقی که مستقیماً ناشی از قاچاق است، اعدام کرده است. دولت ایران باید اقداماتی را برای جلوگیری از مجازات قربانیان قاچاق بردارد و طرحی را تنظیم نماید که قاچاق کنندگان را تنبیه و از قاچاق جلوگیری نماید».(۶)

ظاهرا انتشار این گزارش «دیگ غیرت» دولتمردان را به جوش آورده و تکالیف فوق بر عهده وزارت کشور نهاده شده است. هیچ منبع رسمی از نتایج اجرای این دو بند گزارشی منتشر نکرده اما وزارت کشور در حوزه امنیتی و انتظامی گزارش عملکرد دوساله خود به «تهیه طرح جامع مدیریت و کنترل مرز، ‌تشکیل کمیته مبارزه با قاچاق انسان ،‌اسلحه و مهمات ،‌اصلاح قوانین مهم و تاثیر گذار از جمله قانون گذرنامه، ‌لایحه مرزبانی کشور،‌ قوانین و آیین نامه‌های مبادلات مرزی و بازارچه‌های مرزی،‌ تهیه طرح جامع سیستم اطلاعات جغرافیای مرزی GIS» اشاره کرده که ظاهرا به همین مساله اشاره دارد. همچنین در این گزارش «سیاستگذاری و ساماندهی اتباع خارجی» به عنوان نتایج عملکرد وزارت کشور عنوان شده که گویا به وظیفه مندرج در بند ششم آئین‌نامه حجاب و عفاف در خصوص پوشش اتباع بیگانه اشاره می‌کند(۷) . شنیده‌های غیررسمی اما متواتر هم از برخورد با زنان ایرانی و خارجی در فرودگاههای کشور به بهانه بدحجابی حکایت می‌کند.

در خصوص فعالیت سازمانهای غیردولتی، فرایند صدور مجوز و نظارت بر عملکرد آنها چنان بسته و کنترل شده است که احتمال هر گونه تخطی از ضوابط محال به نظر می‌رسد. بر طبق تبصره ۳ ماده ۲۲ «آئین‌نامه اجرائی تاسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد» این سازمانها پس از عبور از هفت خوان وزارت کشور برای ثبت لازم است علاوه بر دستگاههای تخصصی از وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری و نیروی انتظامی هم موافقت اخذ کنند. پس از تاسیس هم یک هیات نظارت با اکثریت اعضای دولتی بر ریزترین فعالیتهای سازمانها نظارت کرده و عملا پدیده‌ای با عنوان «سازمانهای غیردولتی» را به یک شوخی بی‌مزه تبدیل می‌کند(۸).

پانوشت ها:

۱.http://www.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=4a3f662f-6f1a-49cb-b464-688b01dab62f

2. http://www.khedmat.ir/news/content/view/348/5/

3. http://portal2.moi.ir/portal/File/ShowFile.aspx?ID=7a110af7-4e9a-4f31-9bfd-def6e38cb845

4. http://stat.women.gov.ir/news.2104

5. http://www.moi.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?

Object=Report&CategoryID=fb7d5e36-8e9f-488d-96f7-

94fc7b1f39ec&LayoutID=abcd89da-8fd1-4843-be0f-

c122bd2cd30d&ID=d6168511-c44a-4c8c-b0a6-66839b6f25bd

6. http://www.aftabnews.ir/vdcewo8jho8wp.html

7. http://www.khedmat.ir/news/content/view/348/5/
8. http://portal2.moi.ir/portal/File/ShowFile.aspx?ID=e49ed1be-6efe-4d6b-99d0-2bb0649d6a27

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.