حذف کاراته کار محجبه زن ایرانی از مسابقات جهانی

شیرزنان: اولین نماینده کاراته زنان ایران در مسابقات جهانی به دلیل مشکلات پوششی از دور بازیها حذف شد.

هلن سپاسی در ادامه رقابتهای کاراته قهرمانی جهان که در شهر توکیو ژاپن در جریان است، با مخالفت مسئولان برگزاری مسابقات از انجام مبارزه با پوشش اسلامی روبرو و در نهایت از بازیها حذف شد.

نماینده زنان ایران حاضر به انجام مبارزه بدون پوشش اسلامی نشد و با این اقدام از دور مسابقات حذف شد.

به گزارش خبرگزاریها، سپاسی نماینده کاتای بانوان ایران در رقابتهای جهانی که از سوی سخنگوی سالن برای دیدار با حریف چینی به روی تاتامی فراخوانده شده بود با حجاب کامل اسلامی و برای اولین بار در تاریخ کاراته ایران با انجام تشریفات لازم به روی تاتامی رفت.

در حالی که وی آماده مبارزه با حریف خود درمقابل هزاران تماشاگر حاضر در سالن و دهها دوربین تصویربرداری و فیلمبرداری بود، مسئولان برگزاری از وی خواستند برای شروع مبارزه حجاب خود را بردارد که “سپاسی ” ضمن ممانعت از این کار با ادای احترام به حاضرین تاتامی را ترک کرد.

این کار سپاسی تشویق بانوان حاضر درسالن را به همراه داشت.

گفتنی است مذاكرات رئيس فدراسيون كاراته ايران با مسوولان فدراسيون جهاني كاراته براي كسب مجوز حضور بانوان محجبه در مسابقات جهاني هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اما فدراسیون کاراته دو تن از کاراته کاران زن به نام ایرانی را عازم این بازیها کرد.

براساس قرعه‌كشي قرار بود «هلن سپاهي» در كاتاي انفرادي بانوان ابتدا با “يان” از چين روبرو شود و « شهناز ميرحيدري» در مسابقات منفي 53 كيلو كوميته‌ي انفرادي بانوان به مصاف “سانترس” از پرتقال برود.

در همین رابطه رئيس فدراسيون كاراته به فارس گفت: ريسك حضور بانوان در رقابت‌هاي جهاني را قبول كردم و هر كاري را براي ورود آنها به صحنه هاي بين‌المللي انجام مي دهم.

بهزاد كتيرايي درباره موافقت فدراسيون جهاني براي ورود بانوان با پوشش اسلامي به مسابقات جهاني تصريح كرد: با اسپينوز صحبت كردم. او موضعي نگرفت و پاسخ مثبت و منفي نداد. تا همين اندازه كه توانستيم بانوان را در مراسم قرعه كشي شركت دهيم، يك قدم موثر بوده است. قبل از سفر به ژاپن نيز افشارزاده، دبير كل كميته ملي المپيك نامه اي را با امضاي خود در اين خصوص براي اسپينوز فرستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.