حذف کاراته کار محجبه زن ایرانی از مسابقات جهانی

شیرزنان: اولین نماینده کاراته زنان ایران در مسابقات جهانی به دلیل مشکلات پوششی از دور بازیها حذف شد.

هلن سپاسی در ادامه رقابتهای کاراته قهرمانی جهان که در شهر توکیو ژاپن در جریان است، با مخالفت مسئولان برگزاری مسابقات از انجام مبارزه با پوشش اسلامی روبرو و در نهایت از بازیها حذف شد.

نماینده زنان ایران حاضر به انجام مبارزه بدون پوشش اسلامی نشد و با این اقدام از دور مسابقات حذف شد.

به گزارش خبرگزاریها، سپاسی نماینده کاتای بانوان ایران در رقابتهای جهانی که از سوی سخنگوی سالن برای دیدار با حریف چینی به روی تاتامی فراخوانده شده بود با حجاب کامل اسلامی و برای اولین بار در تاریخ کاراته ایران با انجام تشریفات لازم به روی تاتامی رفت.

در حالی که وی آماده مبارزه با حریف خود درمقابل هزاران تماشاگر حاضر در سالن و دهها دوربین تصویربرداری و فیلمبرداری بود، مسئولان برگزاری از وی خواستند برای شروع مبارزه حجاب خود را بردارد که “سپاسی ” ضمن ممانعت از این کار با ادای احترام به حاضرین تاتامی را ترک کرد.

این کار سپاسی تشویق بانوان حاضر درسالن را به همراه داشت.

گفتنی است مذاکرات رئیس فدراسیون کاراته ایران با مسوولان فدراسیون جهانی کاراته برای کسب مجوز حضور بانوان محجبه در مسابقات جهانی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اما فدراسیون کاراته دو تن از کاراته کاران زن به نام ایرانی را عازم این بازیها کرد.

براساس قرعه‌کشی قرار بود «هلن سپاهی» در کاتای انفرادی بانوان ابتدا با “یان” از چین روبرو شود و « شهناز میرحیدری» در مسابقات منفی ۵۳ کیلو کومیته‌ی انفرادی بانوان به مصاف “سانترس” از پرتقال برود.

در همین رابطه رئیس فدراسیون کاراته به فارس گفت: ریسک حضور بانوان در رقابت‌های جهانی را قبول کردم و هر کاری را برای ورود آنها به صحنه های بین‌المللی انجام می دهم.

بهزاد کتیرایی درباره موافقت فدراسیون جهانی برای ورود بانوان با پوشش اسلامی به مسابقات جهانی تصریح کرد: با اسپینوز صحبت کردم. او موضعی نگرفت و پاسخ مثبت و منفی نداد. تا همین اندازه که توانستیم بانوان را در مراسم قرعه کشی شرکت دهیم، یک قدم موثر بوده است. قبل از سفر به ژاپن نیز افشارزاده، دبیر کل کمیته ملی المپیک نامه ای را با امضای خود در این خصوص برای اسپینوز فرستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.