فتوای راه اندازی تاکسی ويژه زنان در مصر صادر شد

ایونا: کميته فتوا در الازهر مصر با صدور فتوايي اجازه اشتغال زنان به عنوان راننده تاکسي مخصوص بانوان را صادر كرد .

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري زنان ايران ، اسلام آنلاين افزود که در فتواي الازهر آمده است که راه اندازي اين تاکسي ها براي حفاظت از زنان در برابر تعرضات صورت مي گيرد.

کميته صدور فتوا در عين حال خواستار وضع قوانيني در حمايت از رانندگان تاکسي زن در برابر قانون شکنان شد زيرا که به گفته اين کميته زنان قدرت درگيري و مشاجره را نداشته و ممکن است آسيب ببينند و برخي اهانتهاي لفظي کرامت آنها را مخدوش سازد.

اين اقدام بازخوردهاي متفاوتي در مصر داشته و برخي با اجراي آن مخالفت و برخي موافقت نموده اند.

در اين زمينه “سعاد صالح” استاد فقه در دانشگاه الازهر اختصاص تاکسي به زنان را يک گام مهم در حفاظت از آزار و همچنين صيانت زنان دانست که اسلام به آن دستور داده است.

شيخ “سيد عامر “دبير کميته فتوا در الازهر نيز گفت که اگر حفظ کرامت زنان ضرورت اختصاص تاکسي هاي ويژه آنان را ايجاب مي کند اين اقدام از نظر شرعي مقبول و جايز است.

در مقابل وزير امور خانواده و مسکن مصر با ابراز مخالفت با اين اقدام آن را مخالف احترام زنان دانست و گفت که توجيهي براي آن وجود ندارد زيرا هيچ سابقه اي از تعرض رانندگان تاکسي به مسافران زن وجود ندارد و علاوه بر آن اين امر با منطق نيز مغاير است زيرا اگر قرار باشد، راننده زن تاکسي از مسافر حمايت کند پس چه کسي از راننده حمايت خواهد کرد.

نهاد ابو القمصان رئيس مرکز حقوق زنان در مصر نيز ضمن مخالفت با طرح تاکسي ويژه زنان، خواستار برداشتن واگن هاي ويژه بانوان در مترو شد. صادر کرد مشروط به اينکه قوانيني در حمايت از آنها وضع شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.