نمایشگاه محصولات زنان خانه دار گیلانی در رشت گشایش یافت

ایونا: نمایشگاه “عرضه محصولات تولیدی شرکت های تعاونی بانوان خانه دار” استان گیلان به مناسبت دهه فجر با همکاری اداره کل تعاون استان گیلان در رشت گشایش یافت .

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران ، این نمایشگاه که به منظور ارایه توانمندی بانوان بخش تعاون که در قالب شرکت های تعاونی فعالیت می کنند از ۱۲بهمن گشایش یافته و تا پایان دهه فجر ادامه دارد.

دراین نمایشگاه محصولاتی نظیر فرش دست بافت، انواع صنایع دستی ، ارایه تولیدات و خدمات زنان بی سرپرست ، خودسرپرست و کارآفرین عرضه شده است.

خانم بتول مرشد بزرگدل مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دست بافت استان گیلان گفت : این نمایشگاه شامل ارایه تولیدات فرش دستباف های داری،چادرشب، گلیم ،عروسک های دست ساز، مرصه ، تراشی بافی، دوخت لباس های محلی، طرح باتیک ( طراحی باقلم ) و یک روز این نمایشگاه نیز مختص به طبخ غذاهای سنتی گیلان می باشد.

وی اعضای این اتحادیه را ۱۸شرکت تعاونی ذکر کرد و با انتقاد از برخی از دستگاههای دولتی اظهارداشت: بعضی دستگاههای اجرایی که باید کمک های مالی به شرکت های تعاونی انجام دهند کوتاهی می کنند و تنها دستگاه دولتی که به این تعاونی ها کمک می کند اداره کل تعاون استان گیلان است .

وی از مسوولان رده های بالا خواست که در بخش پرداخت تسهیلات مالی و بانکی بیشتر به شرکت های تعاونی که می توانند اشتغالزایی نیز داشته باشند ، کمک کنند.

وی گفت: این شرکت های تعاونی نیاز به حمایت های بیشتر به تسهیلات بلند مدت و کم بهره دارند تا بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: با توجه به دستور رییس جمهوری مبنی بر خرید هدایای ادارات دولتی از تولیدات صنایع دستی ، تاکنون به این امر توجه نشده است درحالی که با چنین حرکتی می توان به این بخش کمک کرد.

وی از استاندار گیلان خواست از طریق کمیسیون بانوان استانداری زمین جوار ساختمان امور بانوان استانداری در رشت را که برای این جایگاه در نظر گرفته شده است به این کار اختصاص دهند تا با ساخت آن بانوان هنرمند گیلانی بتوانند تولیدات خود را در این مکان عرضه کنند.

وی یادآور شد: در غیر اینصورت با اجاره غرفه این بانوان نمی توانند محصولات خود را در معرض نمایش و یا فروش بگذارند و کسب درآمد کنند.

فاطمه قنبری مسوول امور بانوان اداره کل تعاون استان گیلان نیزگفت : دو هزار خانوار زنان بدسرپرست و خود سرپرست استان گیلان شناسایی شده و زیر پوشش تعاونی ها قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت : این نمایشگاه تلفیقی است از کار زنان خانه دار و فارغ التحصیلان که در منزل اقدام به تولید صنایع دستی و هنری می کنند.

خانم خدیجه شیخی یکی از شرکت کنندگان این نمایشگاه که انواع کیف های دست باف پارچه ای ،چادرشب ، روتختی ، رومیزی ، کیف ،ساک و لباس های سنتی محلی تولیدی خود را در این نماشگاه در معرض فروش گذاشته است گفت : پارچه ها را از طریق داربافندگی پاچال محلی و در خانه می بافند.

وی با بیان اینکه در شش نمایشگاه استانی برای عرضه محصولات سنتی خود شرکت کرده است افزود:اما امسال فروش آنها بسیار ضعیف بوده و نتوانسته درآمد مناسبی را بدست آورد.

کارشناسان می گویند : توانمندی های عظیمی در میان بانوان هنرمند و روستایی استان گیلان نهفته است که با حمایت های دولتی و پرداخت وام های مناسب از نظر بهره می توان علاوه بر ایجاد اشتغال برای زنان خانه دار برای بسیاری از دختران تحصیل کرده نیز شغل ایجاد کرد.

با احیای کارهای دستی و سنتی رو بزوال زنان هنرمند گیلانی می توان بسیاری از هنرهای جالب و با ارزش که می تواند در زندگی مدرن امروز نیز جایگاه در خور توجهی پیدا کنند را دوباره رونق بخشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.