نمايشگاه محصولات زنان خانه دار گيلانی در رشت گشايش يافت

ایونا: نمايشگاه “عرضه محصولات توليدي شرکت هاي تعاوني بانوان خانه دار” استان گيلان به مناسبت دهه فجر با همکاري اداره کل تعاون استان گيلان در رشت گشايش يافت .

به گزارش سرويس اجتماعي خبرگزاري زنان ايران ، اين نمايشگاه که به منظور ارايه توانمندي بانوان بخش تعاون که در قالب شرکت هاي تعاوني فعاليت مي کنند از 12بهمن گشايش يافته و تا پايان دهه فجر ادامه دارد.

دراين نمايشگاه محصولاتي نظير فرش دست بافت، انواع صنايع دستي ، ارايه توليدات و خدمات زنان بي سرپرست ، خودسرپرست و کارآفرين عرضه شده است.

خانم بتول مرشد بزرگدل مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي فرش دست بافت استان گيلان گفت : اين نمايشگاه شامل ارايه توليدات فرش دستباف هاي داري،چادرشب، گليم ،عروسک هاي دست ساز، مرصه ، تراشي بافي، دوخت لباس هاي محلي، طرح باتيک ( طراحي باقلم ) و يک روز اين نمايشگاه نيز مختص به طبخ غذاهاي سنتي گيلان مي باشد.

وي اعضاي اين اتحاديه را 18شرکت تعاوني ذکر کرد و با انتقاد از برخي از دستگاههاي دولتي اظهارداشت: بعضي دستگاههاي اجرايي که بايد کمک هاي مالي به شرکت هاي تعاوني انجام دهند کوتاهي مي کنند و تنها دستگاه دولتي که به اين تعاوني ها کمک مي کند اداره کل تعاون استان گيلان است .

وي از مسوولان رده هاي بالا خواست که در بخش پرداخت تسهيلات مالي و بانکي بيشتر به شرکت هاي تعاوني که مي توانند اشتغالزايي نيز داشته باشند ، کمک کنند.

وي گفت: اين شرکت هاي تعاوني نياز به حمايت هاي بيشتر به تسهيلات بلند مدت و کم بهره دارند تا بتوانند به فعاليت هاي خود ادامه دهند.

وي تصريح کرد: با توجه به دستور رييس جمهوري مبني بر خريد هداياي ادارات دولتي از توليدات صنايع دستي ، تاکنون به اين امر توجه نشده است درحالي که با چنين حرکتي مي توان به اين بخش کمک کرد.

وي از استاندار گيلان خواست از طريق کميسيون بانوان استانداري زمين جوار ساختمان امور بانوان استانداري در رشت را که براي اين جايگاه در نظر گرفته شده است به اين کار اختصاص دهند تا با ساخت آن بانوان هنرمند گيلاني بتوانند توليدات خود را در اين مکان عرضه کنند.

وي يادآور شد: در غير اينصورت با اجاره غرفه اين بانوان نمي توانند محصولات خود را در معرض نمايش و يا فروش بگذارند و کسب درآمد کنند.

فاطمه قنبري مسوول امور بانوان اداره کل تعاون استان گيلان نيزگفت : دو هزار خانوار زنان بدسرپرست و خود سرپرست استان گيلان شناسايي شده و زير پوشش تعاوني ها قرار گرفته اند.

وي اظهار داشت : اين نمايشگاه تلفيقي است از کار زنان خانه دار و فارغ التحصيلان که در منزل اقدام به توليد صنايع دستي و هنري مي کنند.

خانم خديجه شيخي يکي از شرکت کنندگان اين نمايشگاه که انواع کيف هاي دست باف پارچه اي ،چادرشب ، روتختي ، روميزي ، کيف ،ساک و لباس هاي سنتي محلي توليدي خود را در اين نماشگاه در معرض فروش گذاشته است گفت : پارچه ها را از طريق داربافندگي پاچال محلي و در خانه مي بافند.

وي با بيان اينکه در شش نمايشگاه استاني براي عرضه محصولات سنتي خود شرکت کرده است افزود:اما امسال فروش آنها بسيار ضعيف بوده و نتوانسته درآمد مناسبي را بدست آورد.

کارشناسان مي گويند : توانمندي هاي عظيمي در ميان بانوان هنرمند و روستايي استان گيلان نهفته است که با حمايت هاي دولتي و پرداخت وام هاي مناسب از نظر بهره مي توان علاوه بر ايجاد اشتغال براي زنان خانه دار براي بسياري از دختران تحصيل کرده نيز شغل ايجاد کرد.

با احياي کارهاي دستي و سنتي رو بزوال زنان هنرمند گيلاني مي توان بسياري از هنرهاي جالب و با ارزش که مي تواند در زندگي مدرن امروز نيز جايگاه در خور توجهي پيدا کنند را دوباره رونق بخشيد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.