حضور زنان در ارتش ملی افغانستان رو به افزایش است

نیروهای آمریکایی در افغانستان روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای از افزایش تعداد زنان افغان در ارتش ملی این کشور خبردادند.

در این بیانیه آمده است با توجه به این که زنان افغان در زمان طالبان اجازه فعالیت اجتماعی نداشتند، ولی اکنون حضور آنان در ارتش‌ملی افغانستان رو به افزایش است.

این بیانیه افزوده است از ‪ ۱۴۷‬نفر زن که اکنون وارد ارتش ملی افغانستان شده‌اند دو زن به مقامهای ارشد ارتش این کشور رسیده و ‪ ۵۸‬نفر آنان نیز به عنوان خلبان در نیروهای هوایی درحال تشکیل این کشور فعالیت دارند.

کاپیتان‌ها “لطیفه” و “لیلما” که از دانشکده هوایی ارتش سابق افغانستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، ‪ ۱۴‬سال تجربه خدمت درارتش این کشور را دارند و اکنون یکی از آنان خلبان بالگرد “می ‪ “۸‬و دیگری خلبان “میگ ‪ “۱۷‬می‌باشند.

لیلما می‌گوید: وقتی یونیفورم خود را می‌پوشم و بالگرد خود را به پرواز در می‌آورم احساس غرور می‌کنم و تنها هدفم این است که بتوانم به مردم افغانستان خدمت کنم و صلح و امنیت را برای مردم کشورم به ارمغان بیاورم .

افغانستان اکنون برای جذب زنان به ارتش ملی این کشور گروه ویژه‌ای را مامور رسیدگی به پرونده، افراد داوطلب ورود به ارتش افغانستان کرده‌است تا با توجه به سابقه نظامی، تحصیلات و سن‌شان، آنان را برای خدمت در ارتش افغانستان انتخاب کند.

اکنون زنان افغان در بخشهای لجستیکی، بهداشت و ارتباطات ارتش ملی افغانستان فعالیت دارند و این نشان می‌دهد که زمینه کار مساوی برای زنان و مردان افغان فراهم شده است.

ارتش ملی افغانستان ‪ ۷۰‬هزار سرباز خواهد داشت که ‪ ۴۰‬هزار نفر آنان را نیروهای رزمی و بقیه نیز در سایر بخشها فعالیت خواهند کرد.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.