برخی زنان افغانستان به مرگ فکر می‌کنند

امتداد-پرستو سرمدی: بسیاری از زنان افغانستان به خودکشی فکر می‌کنند. این شاید تکان‌دهنده‌ترین بخش از سخنان زنان فعال افغانستانی بود که در کلاب “اتاقی از آن خود” سخن می‌گفتند. استاد دانشگاهی می‌گفت بعد از بیست سال تلاش الان به این فکر می‌کند که هر وقت طالبان به در خانه‌اش آمد خود را بکشد. همچنان که بسیاری دیگر از زنان افغانستان به مرگ می‌اندیشند و حتی برخی زنان از پدران و همسرهای‌شان خواسته‌اند، اگر طالبان سراغشان آمد تیر آخر را به آن‌ها بزنند.

این سخنان در نشست کلاب هاوسی «افغانستان، زنان و طالبان» که از سوی کمیسیون مطالعات زنان حزب زنان اتحاد ملت برگزار شد؛ عنوان شد.

زنی می گوید: «اگر قرار است طالب ما را بکشد بهتر است توسط اعضای خانواده خودمان کشته شویم.»

تصویر هولناک اما واقعی است. بردن زنان برای نکاح با طالبان واقعی است. احتمال قتل زنان و قاچاق آنان به کشورهای عربی جدی است.

به گفته حمیرا ثاقب مشاور خبرگزاری زنان افغانستان حتی علت همراهی برخی مردان با طالبان یا استقبال مردان از طالبان، ترس از بردن دخترهایشان است.

از دست رفتن دستاوردهای زنان در این بیست سال واقعی است. ادعاهای طالبان در مورد این که اشتغال و تحصیل زنان را می‌پذیرد باور کردنی نیست. طالبان تغییری نکرده، تا زنان را به برقع‌ها بر نگرداند، دست بر نمی‌دارد. هدف همه بنیادگراهای منطقه نگه‌داشتن زنان در خانه‌ها برای بهره‌کشی جنسی و بارداری اجباری است.

مساله زنان افغانستان مساله همه زنان جهان است. مرزهای کشورهای همسایه باید به روی مردم افغانستان باز شود، باید به فعالان مدنی و زنان برای خروج از افغانستان کمک شود، اما نمی‌توان برای ۳۵ میلیون جمعیت این کشور حکم خروج داد، تنها با پیوند جهانی خواهری و فشار جامعه مدنی می‌توان عملکرد طالبان را تعدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.