بسیاری از آژانسهای تبلیغی اکوتوریسم، اشکال جدید برده‌داری را ایجاد کرده‌اند

یک جامعه‌شناس با استناد به تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته است، اعلام کرد:۵۰ درصد زنان قاچاق شده با میل و رضایت اما مسخ شده تن به قاچاق می‌دهند.

به گزارش خبرنگار «زنان» ایسنا دکتر حسین فکرآزاد، در چهارمین نشست از سلسله بررسی‌های تخصصی قاچاق زنان و کودکان با موضوع «تأثیر رسانه بر قاچاق زنان و کودکان» گفت: دنیای امروز به اندازه موس در دست افراد، کوچک است؛ لذا باید بپذیریم که بخش اساسی تأثیرگذاری در این دنیا توسط رسانه‌هاست.

وی با بیان این که امروزه انسانها و به ویژه کودکان، در این فضا فریب خورده و در مسیر قاچاق قرار می‌گیرند، اظهار کرد: دنیای امروز به سمتی که مرگ جغرافیا را رقم می‌زند در حرکت بوده و مکان برای بشر به جایی رسیده که مرزی برای آن تعریف نشده و مرزهای فیزیکی جای خود را به مرزهای فرهنگی با دیوارهای شیشه‌ای داده‌اند و می‌توان آن سوی شیشه را دید.

عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: رشد تکنولوژی، تنوع‌گرایی، تجرد گرایی، ناپایداری و جهانی‌شدن منجر به کاهش و قطع پیوند انسان با اشیا، مکان، زمان، سازمان، افراد و خود شده و در نهایت انسانی را تربیت کرده است که برای یافتن و جست‌وجوی این پیوندها به فکر مهاجرت می‌افتد؛ این یعنی رسانه می‌تواند ذهن انسان را برباید.

فکرآزاد، با اشاره به بحران هویتها از جمله هویت فردی، ملی، منطقه‌ای و جهانی، این امر را منجر به ظهور انواع شوکها دانست و خاطرنشان کرد: انسانی که دچار شوک می‌شود، راحت به سمت قاچاق رفته و میل به مهاجرت دارد، در مقابل نیز افرادی هستند که در رابطه با این فضا، نقش خود را تعریف و بازی می‌کنند.

وی با اشاره به ایجاد «سالارها» از جمله پدیده، مد، مادر، پدر، فرزند، پول، دولت، کالا و داده‌سالاری، اذعان کرد: تبلیغ کالاهای جدید از سوی تلویزیون، میل به داشتن این کالاها را در افراد ایجاد کرده و از سویی دیگر پدیده‌های جدید نیز، انسان را به سمت قاچاق و مهاجرت می‌برد، چرا که رسانه انسان را نیازمند می‌کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به بحث تجارت الکترونیک و تغییر و تحولات آن، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد تجارت گوشت سفید، یعنی زنان و کودکان هستیم.

وی با بیان این که ایجاد پدیده خانواده‌های سیال، حتی در کشور ما، زمینه را برای فرار افراد از یکدیگر فراهم کرده است، اذعان کرد: در دنیای امروز سخت است بپذیریم که خانواده، محصور به چهار دیواری است، بعلاوه مدیریت جدید با ایجاد تشنج و اضطراب، مشاغل جدیدی را ابداع کرده است؛ بنابراین انسانی که در رؤیاهای خود سیر می‌کند، شکار خوبی برای شکارچیان است؛ این در حالیست که انسان امروز، انسانی امگا و روبوتیکی است که احساس خود را با ابزار تقسیم کرده و رسانه‌ها این ابزار را برای او فراهم می‌کنند.

به گفته فکرآزاد متأسفانه برخی افراد در کدخوانی از رسانه‌ها اشتباه کرده و به علت نداشتن سواد تصویری، فریب آنها را می‌خورند، بنابراین افرادی که شکار شکارچیان می‌شوند، در کدخوانی مشکل دارند.

وی افزود: ولگردان مجازی، افرادی هستند که زمینه را برای قاچاق کودکان و زنان آماده می‌کنند، این افراد ضمن سرقت اطلاعات، قلب و روح انسانها را ‌ربوده و انسان تحت تأثیر رسانه را به فردی دیجیتالی تبدیل می‌کنند.

فکرآزاد، با بیان این که انسان امروز همواره کوتاه‌ترین راه را انتخاب می‌کند، خاطرنشان کرد: افراد در اتاقهای چت، با جلب اعتماد و دادن آدرس به یکدیگر، با هم همراه و در نهایت شریک ‌شده و به مهاجرت و حرکت، رفتن و ربوده شدن می‌رسند و در آنجاست که قاچاق انسان معنی می‌یابد.

وی در ادامه به بحث توریسم جنسی اشاره و اظهار کرد: در بسیاری از آژانسهای تبلیغی درباره اکوتوریسم به اشکال جدید توریسم، با کد، علامت و حتی شفاهی اشاره ‌شده و به این ترتیب برده‌داری جدید ایجاد می‌شود.

این جامعه‌شناس با اشاره به خودکشی سمبلیک توضیح داد: این خودکشی، بدنبال بمبارانی از محرکها ایجاد می‌شود، بنابراین جوانی که از طریق رسانه تشویق به حضور در مراکز خاصی چون دیسکوها می‌شود، ابتدا با بمبارانی از محرکها از جمله نور، رنگ، صدا، مواد مخدر،‌ غدد درون‌ریز، میل جنسی رو به رو شده و در صورت عدم موفقیت در رسیدن به اهداف خود، به سمت مواد مخدر روی آورده و چون جسارت خودکشی ندارند، از طریق مواد دست به این کار می‌زند.

به گفته وی محرکها منجر به ایجاد میل و در نهایت گرایش به غیرهمجنس، گرایش به خود، همجنس، حیوانات و ارتباطات جنسی مجازی می‌شود، به نحوی که در کشوری مثل ایتالیا ۵/۲ میلیون خانواده از حیوانات نگهداری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.