سولماز ایگدر ،خبرنگار کانون زنان ایرانی در زندان

کانون زنان ایرانی : چهار روز از دستگیری سولماز ایگدر از فعالان اجتماعی و مدافع حقوق کودک و زنان در مقابل گورستان خاوران می گذرد اما خانواده اش به رغم قول هایی که به آنها داده شده ، همچنان از وضعیت او بی اطلاع هستند . سولماز ایگدر با سازمان های غیر دولتی کودکان کار ، زنان سرپرست خانوار و خانه کار بچه های شوش همکاری دارد و هم اکنون در دانشگاه آزاد در رشته کامپیوتر و در دانشگاه پیام نور در رشته علوم اجتماعی تحصیل می کند. او همچنین از خبرنگاران وب سایت کانون زنان ایرانی است.

شهرزاد گارسچی ، مادر سولماز در گفت و گو با خبرنگار کانون زنان ایرانی در خصوص چگونگی دستگیری سولماز گفت :” تا ساعت ۱۱ و نیم صبح جمعه ۹ شهریور با تلفن همراهش تماس داشتم. گویا نیروهای امنیتی مانع ورود مردم به محوطه قبرستان شده بودند و اینطور که سولماز می گفت مردم نیز در ضلع مقابل اتوبان تجمع کرده بودند . ”

مادر سولماز دیگر نتوانسته بود با دخترش تماس بگیرد اما شنیده شده که حدود ساعت ۱۲ و نیم ماموران امنیتی و پلیس به تحمع کنندگان یورش می برند و عده ای را دستگیر و بقیه را هم متفرق می کنند که سولماز هم در بین دستگیر شدگان بود.

” ساعت ۸ و نیم شب از اداره امنیت شهری ری با ما تماس گرفتند .” خانم گارسچی مادر سولماز ادامه داد: ” به ما گفتند که او دستگیر شده و در حال انتقال به زندان اوین است .”

خانواده سولماز در این مکالمه تلفنی از این امکان برخوردار شدند که حدود ۱۵ ثانیه با دخترشان صحبت کنند . ” می روم اوین . فردا تماس می گیرم . قرار وثیقه دارم .” این تمام کلمات او در این ۱۵ ثانیه بود که با مادرش در میان گذاشت .

اما او دیگر تماس نگرفت و هیچ خبری از او نیست . خانواده اش چندین بار به مقابل زندان اوین رفته اند . خانواده های دیگری که فرزندان و بستگانشان روزجمعه بازداشت شدند نیز مراجعه کرده بودند . به همه انها گفته شده بود که تا روز سه شنبه ۱۲ شهریور با آنها تماس گرفته خواهد شد . اما باز هم هیچ خبری نشد .

هم اینک شیرین عبادی و عبدالفتاح سلطانی وکالت سولماز ایگدر و امیر قلی ، یکی دیگر از دستگیر شدگان خاوران را برعهده گرفته اند . وکالت سایر بازداشت شدگان این حادث را ناصر زرافشان برعهده دارد.

در سال ۶۷ مسولان وقت جمهوری اسلامی در مدت دو هفته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی را اعدام کردند. گروه های سیاسی منتقد جمهوری اسلامی آمار این کشته شدگان را حدود ۳۰ هزار نفر اعلام می کنند اما برخی مقامات رسمی ایرانی این تعداد را سه هزار نفر ذکر کرده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.