معاون مرکزاموربانوان‌: حضور زنان دربخش‌هایی بغیر از پزشکی‌وآموزشی ضروری نیست

ایسنا: معاون آموزشی و پژوهشی مرکز امور بانوان و خانواده‌ ریاست جمهوری، پیشنهاد داد برای ادای وظیفه اصلی زنان در عرصه خانواده، مشاغل خانگی برای آنان ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر زهرا سجادی در نخستین همایش علمی ـ پژوهشی درآمدی بر کارنامه نظام جمهوری اسلامی درباره حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماع، گفت: رشد وضعیت زنان در جمهوری اسلامی بسیار شاخص و چشمگیر است.

وی با بیان این که توصیف وضعیت زنان پس از انقلاب اسلامی دارای شاخص‌های کمی و کیفی مختلفی است، اعلام کرد که بیشترین مساله ما در بخش شاخص‌های کیفی و تحلیلی است، مانند عفاف، دینداری و خوباوری. اما متاسفانه در این بخش کار زیادی انجام نشده و تا زمانی که این شاخص‌ها به صورت کمی در نیایند، رفع مشکلات زنان بسیار سخت است.

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز امور بانوان و خانواده‌ ریاست جمهوری، با ارائه شاخص‌های آماری از وضعیت زنان از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۵ اعلام کرد: میزان امید به زندگی از حدود ۶۰ سال در سال ۱۳۵۵ به حدود ۸۰ سال در سال ۸۵ رسیده که در این باره بیمه زنان خانه‌دار، افزایش مشاغل از راه دور، ایجاد و توسعه مشاغل پاره‌وقت و مناسب با وظایف خانگی زنان باعث افزایش اطمینان خاطر و آرامش زنان شده است.

وی درباره آمار طلاق عنوان کرد: طی دوره سال‌های ۵۵ تا ۸۵ تعداد ازدواج‌ها تقریبا ۶۵۳ درصد و تعداد طلاق ۴۵۲ درصد رشد داشته‌اند، اما با در نظر گرفتن افزایش تعداد ازدواج‌ها در کنار رشد طلاق می‌توان ادعا کرد که کاهش میزان نسبت طلاق به ازدواج از سال ۸۵ و ۸۶ کاملا چشمگیر بوده است.

دکتر سجادی با اشاره به این که تجرد قطعی برای مردان در سن ۵۰ سالگی و برای زنان ۴۵ سالگی تعریف می‌شود، افزود: در سال ۶۵، تجرد قطعی زنان زیر دو درصد بوده و در سال ۸۵ این میزان به ۵/۲ درصد رسیده است. همچنین میانگین سن برای اولین ازدواج در مردان از سال ۴۵ تا ۸۵ در شهرها ۵/۳ درصد و در روستاها ۵/۴ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، همین آمار درباره زنان نشان‌دهنده پیشی گرفتن آنان در افزایش نرخ رشد میانگین سن اولین ازدواج از مردان بوده است، به طوری که این میزان رشد در بین سال‌های ۴۵ تا ۸۵ در کل کشور تقریبا ۲۶ درصد بوده که با سهم ۷/۳۰ درصدی بیشترین افزایش سن ازدواج زنان در مناطق روستایی رخ داده است، بنابراین تجرد قطعی زنان به ویژه در روستاها بیش از مردان است.

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز امور بانوان و خانواده‌ ریاست جمهوری، با اشاره به رشد آمار پذیرفته‌شدگان زن در موسسات آموزش عالی اظهار کرد: این رشد در کنار فرصت‌هایی که برای پیشرفت زنان فراهم کرده است نکته نگران‌کننده‌ای نیز به همراه دارد، به طوری که پذیرفته شدن تعداد زیادی از زنان در مراکز دانشگاهی، بحرانی را در عرصه اشتغال ایجاد خواهد کرد. همچنین فشارهای روحی ـ روانی و اجتماعی حاصل از آن، ضرورت توجه و برنامه‌ریزی‌ دقیق دولت برای ایجاد حد و حدود در این زمینه را بیش از پیش نشان می‌دهد.

وی در ادامه افزایش تعداد نشریات حوزه زنان، قاریان و حافظان زن قرآن، مولفان، ناشران و مترجمان را از شاخصه‌های مهم فرهنگی و نیز افزایش فعالیت آن‌ها در سازمان‌های مردم نهاد، نیروی مقاومت بسیج و تعاونی‌ها را از شاخصه‌های مهم اجتماعی رشدیافته پس از انقلاب اسلامی برشمرد.

دکتر سجادی با بیان این که وظیفه اصلی مادر، تربیت فرزندان و حضور در خانواده‌ است، به مشکلات حضور زنان در جامعه اشاره کرد و گفت: حضور زنان در دو بخش آموزش و پزشکی در اجتماع لازم است، اما در بخش‌های دیگر حضور آنان ضرورت ندارد. به عنوان مثال زنان در بخش فنی و مهندسی می‌توانند از درون خانه خدماتی به جامعه ارائه کنند، بنابراین پیشنهاد ایجاد مشاغل خانگی از سوی مرکز امور بانوان و خانواده‌ ریاست جمهوری مطرح شده تا زمینه حضور غیررسمی و انتخابی زنان را در اجتماع فراهم کنیم.

وی افزود: درباره حضور زنان در اجتماع یا خانواده،‌ انتخاب باید با خود آن‌ها باشد و ما در این خصوص به واسطه این که انقلابی ارزشی داریم، نمی‌توانیم خود را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم.

معاون آموزشی و پژوهشی مرکز امور بانوان و خانواده‌ ریاست جمهوری ادامه داد: اسلامیت در انقلاب ما پررنگ‌تر از جمهوریت آن است، بنابراین نگاه ارزشی به زنان اهمیت و اولویت بیشتری دارد. از دیدگاه اسلام، زنان کشورهای دیگر که اکنون به بن‌بست رسیده‌اند و حتی میزان زاد و ولد در آن‌ها به علت فعالیت‌های بیش از حد زنان در اجتماع کاهش یافته، نوعی ارزش‌های فطری خود را نادیده گرفته‌اند، در حالی که در اسلام تامین اقتصادی خانواده‌ بر عهده مرد گذاشته شده و زنان وظیفه تربیت فرزندان را بر عهده دارند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در حالی که ۷۰ درصد کرسی‌های پزشکی در دانشگاه‌ها را دختران اشغال کرده‌اند، فکر می‌کنید آینده کشور چگونه تامین خواهد شد. جایگاه رشد فعالیت زنان در جامعه فراهم است، اما خدا آن را از او به عنوان تکلیف و مسوولیت نمی‌خواهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.