نرخ امید به زندگی زنان استان مرکزی ‪ ۳/۴‬درصد پایین‌تر از شاخص کشوری است

مشاور استاندار مرکزی در امور زنان گفت: نرخ امید به زندگی زنان در این استان ‪ ۶۷/۸‬درصد است که ‪ ۳/۴‬درصد از شاخص کشوری پایین تر است.

“زهرا فرجی” روز دوشنبه در نشستی با مدیرکل دفتر امور زنان وزارت کشور در اراک افزود: ‪ ۶۵۰‬هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ‪ ۳۲۰‬هزار نفری استان مرکزی را زنان شامل می‌شوند که ‪ ۵۶‬درصدآنان درشهرومابقی در روستا ساکنند.

وی گفت: ‪ ۶۴/۴‬درصد از جمعیت زنان استان با سوادند که این شاخص نیز ‪۱/۵‬ درصد از نرخ کشوری پایین تر است وسهم نسبی ‪ ۱۰‬درصدی از درآمد دارند که در این خصوص استان رتبه هشتم کشوری را داراست.

فرجی توضیح داد: ‪ ۱۳/۲‬درصد زنان شاغل استان در سطح مدیریتی و عالی ‪۳۱/۸‬ درصد زنان شاغل نیز متخصصین هستند.

وی تعداد دانشجویان دختر استان مرکزی رابه‌ازای هر یکصد هزار زن یکهزار و ‪ ۶۰۴‬نفر ذکر کرد و گفت: این شاخص نسبت به کشور ‪ ۲۳‬نفر بالاتر است.

وی ادامه داد: هم‌اینک بیش از ‪ ۲۵‬هزار خانوار زن سرپرست در استان مرکزی وجود دارد که ‪ ۱۰‬درصد خانوارهای استان هستند.

وی گفت: اگرچه‌آماردقیقی از زنان بدسرپرست در استان نیست امابه‌نظر می‌رسد برای حل مشکلات آنان حمایت قانونی در مجلس پیگیری شود.

فرجی توضیح داد: ‪ ۲/۳‬درصد زنان استان آسیب دیده اجتماعی هستند که از این نظر استان رتبه سیزدهم کشوری را داراست.

این مسوول افزود: شاخص مرگ و میر مادران و میزان باروزی در استان مرکزی به ترتیب ‪ ۲۰/۳‬و ‪ ۳/۱‬درصداست که دراین زمینه‌هارتبه‪ ۲۳‬و‪ ۱۲‬کشوری را داریم.

وی آموزش، فقرزدایی، افزایش سطح بهداشت جسمی‌وروانی،کنترل‌آسیبهای‌اجتماعی ، تقویت قوانین حقوقی وامکانات رفاهی و تفریحی رااز مهمترین نیازهای زنان استان مرکزی ذکر کرد.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.