زنان شب کار بیشتر در خطر سرطان پستان هستند

سایت زنان ایران

منبع : The New Zealand Herald

برگردان: پویا www.pouyashome.com

بر اساس نتایج یک پژوهش دانشگاهی، اقتصاد و زندگی ۲۴ ساعته ی جامعه امروز، زنان را بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار داده است.

طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد، کار کردن مستمر در شیفت شب خطرابتلا به سرطان پستان را به مقدار ۵۰ درصد افزایش می دهد. هر چه زنان بیشتر در شیفت شبانه به کار مشغول باشند، به همان میزان خطر بیماری بیشتر است و این پژوهش نور مصنوعی محل کار را عامل اصلی می داند.

پزشکان دانشگاه های هاروارد و بیرمنگام و بیمارستان زنان وابسته به هاروارد، اطلاعات مربوط به ده هزار زن و از جمله چند صد میهماندار هواپیما را بررسی کرده اند و نتایج این بررسی نشان می دهد تعداد مبتلایان به سرطان در زنان شب کار یک و نیم برابر بیشتر از زنان روز کار است.

یک تئوری پژوهشگران این است که نور مصنوعی در محل کار موجب ترشح بیشتر هورمون زنانه ی استروژن می شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که خوابیدن بطور مداوم در محلی با چراغ های روشن می تواند موجب ابتلا به سرطان پستان در زنان بشود.

این پژوهش که در نشریه علمی” European Journal of Cancer” به چاپ رسیده یکی از تحقیقاتی است که بیشتر و بیشتر به اثرات شیفت کاری درازمدت روی سلامتی انسان می پردازند.

امروزه بسیاری از مراکز تلفن، مغازه ها و رستورانها و مراکز تفریحی بصورت شبانه روزی فعالیت می کنند.

پژوهش های قبلی نشان داده است که کار کردن در شب موجب افزایش خطر بیماری قلبی، افسردگی و انواع سرطان می شود. یک تحقیق در مورد تعداد مرگ و میر نشان داده است که ضرر شب کاری مداوم از ضرر کشیدن ۲۰ سیگار در روز بیشتر است.

عامل دیگر می تواند هورمون ملاتونین (Melatonin ) باشد. این هورمون در طول شب ترشح می شود و در کنار وظایف دیگر، موجب تنظیم فعالیت بدن هنگام خواب می شود. زنانی که هنگام صبح ملاتونین بیشتری در بدن داشته باشند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند.

وقتی که دوره های ترشح ملاتونین- احتمالا به دلیل وجود نور مصنوعی- مختل شود، ترشح هورمون زنانه ی استروژن از تخمدانها بیشتر می شود.

پژوهشگران دانشگاه هاروارد می گویند: «ما مقدار ۴۸ درصد افزایش سرطان پستان در زنان شب کارمشاهده کرده ایم.»

«اینکه خطر سرطان پستان در بین کارکنان کابین هواپیماها و دیگر شب کاران به یک میزان است، همچنین شاهدی بر این است که عامل اصلی افزایش سرطان پستان تشعشعات الکترومعناطیسی در هواپیماها نیست، چنانکه در پژوهشهای قبلی تصور می شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.