بیانیه هم‌اندیشی فعالان جنبش زنان :یکصدمین سال روز جهانی زن را گرامی می داریم

کانون زنان ایرانی :هم اندیشی فعالان جنبش زنان با صدور بیانیه ای ضمن تبریک روز جهانی زن ، اعلام کرده اند که
ادامة فیلتر شدن سایتهای مربوط به زنان و کلمات مربوط به زن و جنس و جنسیت و… ، که تلاش برای نادیده گرفتن زنان و پاک کردن صورت مسئله، به جای یافتن راه حل را ،بیش از پیش به اثبات می رساند و نشانة تحمل نکردن زنان حتی در فضاهای مجازی است.

متن کامل این بیانیه به این شرح است

امسال ما صدمین روز جهانی زن را در شرایطی برگزار می کنیم که دستاوردهای مدنیمان در عرصة حضور اجتماعی، در مقایسه با محدودیتهای روزافزونی که بر ما تحمیل شده، بسیار ناچیز است. هر چند که برغم تمام ناملایمات به این دستاوردهای اندک نیز بی اعتنا نیستیم و آنها را حاصل تلاشهای فعالان جنبش زنان می دانیم.

مطرح شدن مباحثی در مجلس هفتم در مورد اصلاح برخی قوانین نابرابر در زمینه سهم ارث زنان ، نقض یا به تعویق انداختن حکم اعدام یا سنگسار برخی از زنانی که خود قربانی نابرابریها و بی عدالتیهای اجتماعی بوده اند، شکل گرفتن جنبش صلح خواهانه زنان ایران و ادامه تدوین منشور زنان ، کمپین یک میلیون ، امضا شکل گیری کمپین های مختلف در اعتراض به نابرابریهای موجود از جملة این دستاوردهاست. اما در مقابل،در یکسال گذشته فضای ناخوشایندی که برای زنان ایجاد شده فهرست طولانی تری را رقم زده است. که برخی از آنان عبارتند از:

1- عدم امکان دسترسی زنان به استفاده از مکانها و فرهنگسراهای عمومی برای برگزاری نشستها و سمینارها ، ندادن مجوز برای برگزاری روز جهانی زن (علیرغم مکاتبه و پیگیری ) ابراز همبستگی با زنان جهان که طبق ماده 27 قانون اساسی برگزاری آن نیاز به مجوز ندارد . در همة کشورهای جهان بزرگداشت این روز آزاد است در حالی که ایران جزء معدود کشورهایی است که در سالهای اخیر برگزاری مراسم بزرگداشت روز زن با هزینه های بسیار همراه شده است .

2- ادامة فیلتر شدن سایتهای مربوط به زنان و کلمات مربوط به زن و جنس و جنسیت و… ، که تلاش برای نادیده گرفتن زنان و پاک کردن صورت مسئله، به جای یافتن راه حل را ،بیش از پیش به اثبات می رساند و نشانة تحمل نکردن زنان حتی در فضاهای مجازی است.

3- تداوم سیاستهایی مانند تغییر نام مرکز مشارکت زنان نهاد ریاست جمهوری به زن و خانواده، که نشاندهندة تعیین جایگاه اصلی زن امروز ایران از سوی جناح و تفکر حاکم مبنی بر تاکید بر حضور زنان در خانه است که گویا بناست زن به تنهایی و با حداقل حقوق و امکانات خانواده را بسازد . درحالی که زیرساختهای تحکیم خانواده با برنامه ریزی های نادرست مرتبا به سوی فرو پاشی می رود .

4- برخورد با فعالان جنبش زنان، محکوم کردن فعالان زنان به حبس( و هم بند کردن آنها با زنان دارای جرائم مختلف اجتماعی) ، شلاق ، وثیقه های سنگین ، ممنوع الخروج کردن آنها و … این در حالی که زنان ایرانی در مقایسه با زنان کل منطقه در عرصه های علمی و اجتماعی و فرهنگی از جملة افتخارآورترین ها بوده اند.

5- اجرای سیاستهای نادرست در رابطه با سازمانهای غیردولتی زنان و انحلال آنان، که هزینه های بسیاری را بر فعالیتهای مدنی و صنفی زنان تحمیل کرده است .

6- تعطیلی تنها نشریة مستقل و دردآشنای مجله زنان، پس از شانزده سال فعالیت در زمینة اعتلای آگاهی فرهنگی و اجتماعی زنان.

7- تدوین لوایح ضد حقوق زنان در مجلس مانند لایحه نظام حقوق خانواده و … .

موارد بسیاری دیگر که می توان در این فهرست قرار داد . مواردی که موجب گردید تا امسال برگزاری روز جهانی زن را با تلخکامیها و ناملایمات بسیار همراه سازد .

همراه با بهار که رویش جهان را فریاد می زند ما نیز گرامیداشت روز جهانی زن را گرامی می داریم و امیدواریم روزی آزادانه بتوانیم خواسته های خود را فریاد کنیم .

با امید به سالهای به از این

هم اندیشی فعالان جنبش زنان

اسفند 1386

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.