خواسته های زنان از رییس جمهوری آینده

کانون زنان ایرانی- فریده غائب: گروهها و فعالان جنبش زنان ایران درخواست های خود را از رییس جمهور آینده با برگزاری یک نشست خبری مطرح کردند.

صبح امروز شنبه پنجم اردیبهشت ماه، در دفتر انتشارات روشنگران؛ گروهی از فعالان جنبش زنان ایران با نام “همگرایی گروهها و فعالان جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات” گردهم آمدند .

این برای اولین بار است که گروهها و طیف های مختلف فکری و فعال در حوزه زنان در طول سی سال پیروزی انقلاب ایران به طور رسمی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ، مطالبات خود را مطرح و این مطالبات را از کاندیداها پی گیری می کنند .

آنها از رییس جمهور آینده می خواهند ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان بدون قید و شرط بپیوندد و نیز قوانین تبعیض آمیز علیه زنان را بازنگری کند به ویژه اصول ۱۹،۲۰،۲۱و ۱۱۵ قانون اساسی را با گنجاندن اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط .

تصویر

سیمین بهبهانی، بانوی شعر ایران به عنوان اولین سخنران دو خواسته مشخص این همگرایی را یادآور می شود:”ما از هر کاندیدایی که روی کار می آید می خواهیم که ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان بپیوندد و قوانین تبعیض آمیز علیه زنان اصلاح شود. ما خواهان برابری با مردان هستیم.”

او به رسم حضور همیشگی اش ، شعری درباره زنان می خواند. شعرهایی که وضعیت زنان این سرزمین را به تصویر می کشد.

اعظم طالقانی که خود یکی از کاندیداهای دهمین دوره ریاست جمهوری است گردهم آمدن زنان و بیان مطالبات مشترک زنان ایران را نکته قابل توجهی عنوان می کند.

طالقانی معتقد است کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، برابری در حق تحصیل و دستیابی به موقعیت های اجتماعی را مطرح می کند و این همان نکاتی است که در اسلام نیز مطرح شده است. چرا که تاکید اسلام بر برابری میان زن و مرد است و از مهم ترین اولویت های این دین حفظ حقوق برابر و اجرای آنهاست.

طالقانی در ادامه می گوید:”برای نگاه برخی از مسئولان کشور نسبت به زنان متاسفم.نگاه آنها نسبت به انسانی به نام زن؛ برده و جنس دومی است و اسلام با این نگاه مخالف است.از نظر اسلام میان مرد و زن هیچ تفاوتی وجود ندارد.”

او همچنین در برابر این پرسش که امکان الحاق به کنوانسیون چقدر وجود دارد؟ با انتقاد از دولت نهم می گوید:”در زمان ریاست زهرا شجاعی بر مرکز امور مشارکت زنان چند کتاب درباره کنوانسیون تالیف شد و به نتایج مثبتی هم رسید اما حالا مرکز امور خانواده تمام بودجه اش را صرف ترویج عفاف و یا کمک به خیریه ها می کند.”

تصویر

الهه کولایی ،استاد دانشگاه نیز از دیگر سخنرانانی است که بر همگرایی و ائتلاف گروههای مختلف زنان تاکید می کند:”این نشست نمادی از همگرایی زنان ایرانی است که فارغ از تمایز ها و تعلقات،تهدید های علیه خود را درک کرده اند و این همگرایی ایجاد شده است. این وظیفه ماست که با استفاده از فرصت انتخابات بتوانیم در ارتقای جایگاه زنان گام مثبتی برداریم.”

او در ادامه به نقش زنان در انقلاب ایران اشاره می کند و اینکه بعد از انقلاب و در زمان تدوین قانون اساسی این قشر از جامعه و خواسته های آنها نادیده گرفته شد و قوانینی علیه آنها نوشته شد.

بخش دیگری از سخنان این استاد دانشگاه درباره تغییر مسائل زنان در پی تغییر دولت ها و سیاست های آنهاست:”علی رغم توفیق هایی که زنان به دست آورده اند اما متناسب با جریان های سیاسی جایگاه زنان ارتقا و یا تنزل پیدا کرده است.دولت نهم به عنوان یک استراتژی تلاش کرد زنان را به خانه بازگرداند و نیروی آنها را در بازر کار و اشتغال نادیده بگیرد.”

شیرین عبادی ، برنده جایزه صلح نوبل نیز از کشوری دیگر و در یک تماس تلفنی پیام خود را در جمع خبرنگاران مطرح می کند. او می گوید:”خواسته دیرینه ما زنان دستیابی به برابری و جلوگیری از اعمال هرگونه تبعیض بر اساس جنسیت است. ”

این حقوقدان به تعریفی که از تبعیض در کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان شده اشاره می کند و فرصت پیش آمده در فضای انتخاباتی را مجالی برای بازگویی خواسته زنان یعنی خواسته بر حق برابری می داند.خواسته ای که به گفته عبادی صرفا جنبه مدنی دارد و مطالبه دیرینه زنان برای دستیابی به حقوق برابر است.

فرزانه طاهری، نویسنده و دبیر جایزه بنیاد گلشیری یکی دیگر از حاضران در این کنفرانس مطبوعاتی خود را به عنوان زنی اهل قلم معرفی می کند و سپس از تلاش های اخیر زنان به وی‍ژه در کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین نابرابر سخن می گوید.

به گفته او همواره مسائل زنان زینت گروه‌ها و طیف‌های سیاسی بوده، اما این جمع نشان می‌دهد زنان با وجود افکار و عقاید سیاسی مختلف مطالبات مشترک دارند. ما حقوق مدنی را مطرح می‌کنیم و می‌خواهیم به رسمیت شناخته شود. زنان به نامزدهای انتخاباتی مطالبات خود را ارائه می‌دهند و آنها موظفند در صورت پیروزی زمینه را برای بسترسازی فرهنگی فراهم آورند.

شهلا اعزازی، جامعه شناس و استاد دانشگاه امیدوار است مطلباتی که الان مطرح شده در آینده پیگیری شوند چرا که معتقد است مطالبات زنان و سازمان های مدنی دائما باید مورد بحث قرار بگیرند و به یک باره نتیجه نمی دهند.

او درباره فاصله میان سنتها و قوانین و آنچه که در عمل در جامعه پیاده می شود اشاره می کند:”در حوزه خانواده رسانه ها و به ویژه تلویزیون تصویری از خانواده ارائه می دهند با خانواده مشارکتی امروزی تفاوت بسیار دارد. از سال ۱۳۸۲ به این طرف تلویزیون روند ترویج چند همسری مردان را در پیش گرفته است. از سوی دیگر قوانینی هم که تدوین شده متناسب با زندگی شهری امروزی در ایران نیست چرا که در عمل زنان ما بسیاری از محدودیت ها را زیر پا گذاشته اند.مثلا به عنوان رای دهنده و کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات شرکت می کنند و یا در دانشگاهها و بازار کار حضوری پررنگ دارند.”

اعزازی در ادامه درباره نقش موثرسازمان های مدنی در پیشبرد مطالبات افراد در جامعه می گوید:”شرط ضروری در جامعه مدرن امروزی حمایت و پاسخگویی به درخواست و مطالبات افراد جامعه است که سازمان های غیردولتی می توانند نقش داشته باشند به شرطی که آزادی فعالیت ،تفکر و بیان وجود داشته باشد در چنین شرایطی است که این سازمانها می توانند صدای مردم را به دولت برسانند و این نشست بهترین مثال است .”

شهلا لاهیجی از اعضای همگرایی جنبش زنان به عنوان آخرین سخنران می گوید:”یکی از معیارهای دمکراسی میزان دسترسی زنان به حقوق برابر است. همچنین پرداختن به مسئله زنان به معنای سالار شدن آنها نیست بلکه ما زنان به دنبال برابری هستیم.”

او در ادامه بخشی از بیانیه این همگرایی را می خواند و خواسته مشخص این ائتلاف را بیان می کند:”امروز مصمم شده ایم به منظور ارائه بخشی از مطالبات زنان سرزمین مان با بهره گیری از فضای انتخاباتی ،ائتلافی را شکل دهیم. هدف این ائتلاف طرح مطالباتی با کاندیداهای ریاست جمهوری است که می تواند با پیگیری رییس جمهور آینده ، به تغییر وضعیت نا به سامان زنان کمک کند.انجام این درخواست ها توسط رییس جمهور آینده می تواند در بلند مدت بهبود شرایط زندگی زنان را به ارمغان آورد.

همگرایی جنبش زنان ایران هیچ وقت نمی میرد

در ادامه این نشست خبری، خبرنگاران داخلی و خارجی از سخنرانان سوال هایشان را پرسیدند. آیا تلاش گروه همگرایی زنان بعد از انتخابات هم ادامه دارد و تلاش های کنونی نتیجه دارد؟ این یکی از سوالاتی است که طالقانی به آن پاسخ می دهد:”اشکال بزرگ فرهنگی ما این است که قبل از انتخابات خواسته هایمان را مطرح می کنیم اما آن خواسته ها را پیگیری نمی کنیم.درحالی که اگر پاسخ بخواهیم باید به دنبالش برویم و حتما در این بین هزینه هایی هم خواهیم داد.”

لاهیجی هم در این باره می گوید:”این نشست اعلام موجودیت این همگرایی است و ما برای پیگیری مطالباتمان کاندیداها را رها نخواهیم کرد.”

به گفته لاهیجی این همگرایی هیچ وقت نمی میرد.

کولایی هم بیان می کند:”صرف بیان مطالبات کفایت نمی کند و پیگیری و مداومت و خستگی ناپذیری در مراقبت از بذری که کاشته ایم ضرورت دارد.”

بازنگری در چهار اصل از قانون اساسی از خواسته های همگرایی جنبش زنان است اما آیا کاندیدای مورد نظر می توانند این بازنگری را انجام دهند؟

لاهیجی به این سوال پاسخ می دهد:”قانون اساسی مثل همه قوانین بشری دیگر قابل تغییر است و قوه مجریه می تواند لوایحی در جهت اصلاح قوانین پیشنهاد کند.

و کولایی می گوید:” در اصل سوم بند نهم قانون اساسی ،رفع تبعیض های ناروا برای همه عنوان شده است پس چرا ما با سهمیه بندی جنسیتی مواجه هستیم؟ مشکل ما موازنه نیروهای اجتماعی است.

همچنین بررسی وضعیت زنان در دوره ریاست جمهوری احمدی ن‍ژاد از دیگر بحث هایی بود که مطرح شد.و لاهیجی دربرابر خبرنگار نیویورک تایمز که پرسید آیا اگر احمدی نژاد مطالبات شما را بپذیرد به او رای می دهید؟ می گوید:” احمدی نژاد یک بار به ما دروغ گفت و ما دیگر به او اطمینانی نداریم. وزیر ارشاد دولت نهم در سومین روز کاری اش انتشار مطالب فمینیستی را ممنوع اعلام کرد وآان را هم ردیف کارهای پورنو گرافی قرار داد.دخالت در امور صنفی، گشت های خیابانی و توهین به زنان،برخورد با دانشگاهیان در بدترین شکل از جمله اقدامات این دولت بوده است.”

عکس ها از جواد منتظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.