آمار معتادان زن در کشور

بر اساس نتایج یک تحقیق جامع، میانگین سن اعتیاد در ایران کاهش یافته است بطورى که بیشتر جمعیت معتادان کشور در رده‌هاى سنى ۲۵تا ۲۹سال قرار دارند.

به نوشته «ایران»، دکتر «هومان نارنجى‌ها» در اولین سمینار تخصصى پژوهش‌هاى سوء مصرف و وابستگى به مواد افزود: حدود ۷۰درصد معتادان در طیف سنى ۲۰تا ۴۰سال قرار دارند که از این میان سهم گروه سنى ۲۵تا ۲۹سال از همه گروه‌هاى دیگر بیشتر است.

وى گفت: در تحقیقى با عنوان «روش ارزیابى سریع وضعیت مواد اعتیادآور در ایران» که با همت مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستى و توانبخشى انجام شد، حدود ۵هزار معتاد در سه حوزه مراکز درمانى دولتى و خصوصى، زندان‌ها و معتادان خیابانى مورد بررسى قرار گرفتند.

بر اساس نتایج این تحقیق، بیشترین طیف سنى معتادان بین ۲۵تا ۲۹سال است در صورتى که نتایج تحقیقى مشابه درسال ۷۷بیانگر این بود که میانگین سنى معتادان بین ۳۰تا ۳۴سال است.

به گفته دکتر نارنجى‌ها، این آمار بیانگر این است که سن اعتیاد در کشور پایین آمده است.

بر اساس نتایج این تحقیق، ۶‎/۶درصد معتادان مورد بررسى شهرى و ۹۳‎/۴درصد روستایى بودند.

از نظر سطح تحصیلات ۵۸درصد معتادان زیرمقطع دبیرستان هستند که این آمار بیانگر این است که ۸۸درصد معتادان دیپلم و زیر دیپلم هستند.

از نظر وضعیت تأهل و تجرد، در این تحقیق ۴۱درصد معتادان متأهل و ۵۰ درصد مجرد بودند که درمقایسه با تحقیق مشابه سال ۷۷که تعداد معتادان متأهل ۳۴‎/۶درصد در مقابل ۵۶‎/۷درصد معتاد مجرد بود، کاهش یافته است.

حدود ۹۳‎/۱درصد معتادان را مردان و ۶‎/۹درصد معتادان را زنان تشکیل مى دهند.

همچنین بر اساس این تحقیق ۶۵‎/۹درصد معتادان قبل از ۲۰ سالگى استعمال دخانیات را آغاز کرده اند و ۲۱درصد معتادان توسط یکى از افراد خانواده یا بستگان به سمت مصرف مواد روى آورده اند.

حدود ۴۱‎/۷درصد معتادان توسط دوستان خارج از مدرسه به سمت مواد کشیده شده اند، ۱۰‎/۴درصد توسط دوستان مدرسه اى و ۶‎/۵درصد توسط همکاران به مصرف مواد ترغیب شده اند.

در خصوص دلایل مصرف مواد ۲۵‎/۵درصد کسب لذت، ۲۲درصد کنجکاوى، ۲۶درصد مشکلات روحى، ۵درصد مشکلات جنسى، ۷درصد درد و ۳‎/۳درصدهم در دسترس بودن مواد مخدر را علت مصرف مواد عنوان کرده اند.

دکتر نارنجى‌ها افزود: نکته قابل توجه در خصوص علل گرایش به مواد مخدر این است که ۴۰درصد از این افراد از سرخوشى و خوشحالى بدون داشتن مشکل خاصى سراغ مصرف مواد مخدر رفته اند که این موضوع نیاز به بررسى‌ها و تحقیقات بیشترى دارد.

بر اساس نتایج این تحقیق الگوى مصرف مواد مخدر در بین معتادان در ابتدا تریاک۶۸‎/۵درصد، سپس هرویین ۲۴‎/۶درصد، حشیش ۲۰‎/۶درصد، شیره ۱۳‎/۸درصد، اکستاسى ۴درصد، سوخته ۳‎/۸و مصرف سایر موارد با فراوانى ۱۰درصد بوده است.

از لحاظ نحوه مصرف مواد مخدر ۶۵‎/۵ درصد بصورت دودى، ۱۲درصد تزریقى، ۲۳درصد با روش خوردن و ۳‎/۷درصد هم به صورت انفیه (دماغى یا مشامى) مواد مخدر را مصرف مى کنند.

دکتر نارنجى‌ها اضافه کرد: علاوه بر این حدود ۳۰درصد معتادان مصرف الکل دارند که ۶۵درصد از آنها از سن زیر ۱۹سال به مصرف این ماده روى آورده‌اند.

بر اساس این تحقیق ۳۴‎/۸درصد معتادان تزریقى در سنین ۲۰تا ۲۴سال تزریق را آغاز کرده اند ولى در حدود ۶۰درصد معتادان اولین بار مواد را در سنین ۲۰تا ۳۰سال تزریق کرده اند.

به گزارش ایونا نزدیک به ۴۳درصد معتادان تزریقى سرنگ یا سرسوزن خود را قرض داده اند و یا قرض گرفته اند، ۴۲‎/۸درصد معتادان سابقه دستگیرى را ذکر کردند۳۴‎/۶، درصد معتادان سابقه زندانى داشته‌اند.

همچنین بر اساس نتایج این تحقیق سابقه اقدام به درمان در معتادان حدود ۶۱‎/۵درصد است که حدود نیمى از معتادان یعنى ۴۷‎/۳درصد اولین بار در منزل خود اقدام به درمان کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.