فاطمه راکعی :حداقل نیمی از جمعیت کشور مخالفند

گروه اجتماعی اعتماد، فاطمه زارع؛ این بار جمعیت زنان مسلمان نواندیش میزبان زنان و مردانی بود که در اعتراض به طرح لایحه حمایت از خانواده در صحن علنی مجلس در دفتر این جمعیت گرد هم آمده بودند. لایحه حمایت از خانواده قرار است روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس مطرح شود.

فاطمه راکعی رئیس فراکسیون زنان مجلس ششم، ضمن ضدخانواده بودن لایحه حمایت از خانواده گفت؛ «متن اولیه لایحه که توسط قوه قضائیه تنظیم شده به این صورت متلاشی کننده بنیان خانواده نبود، اما دولت بدون انجام کار کارشناسی، مواردی به آن افزود که علاوه بر جمعیت ها و گروه های مختلف زنان، مخالفت قوه قضائیه را نیز به ویژه در مورد ماده ۲۳ برانگیخته است. اما باعث تعجب است که بعضی ها با پافشاری تمام در پی تصویب آن لایحه هستند.»

او افزود؛ «مساله تعدد زوجات در جوامع سنتی و دوران فئودالیته به صورت حداکثری رواج داشته، اما امروزه بسیار محدود شده است. به گونه یی که در جامعه ما نیز به طور کلی زمینه لازم برای پذیرش چنین مسائلی وجود ندارد به ویژه که در اینجا فقط مساله زنان مطرح نیست بلکه از هم گسیختگی خانواده، سردرگمی و گمراهی فرزندان و در نتیجه تلاش جامعه در میان است.» وی تاکید کرد؛ «یکی از اهداف جمعیت متشکل کردن زنان از اقشار مختلف برای جلوگیری از چنین نابرابری ها است. ما به هیچ وجه قصد مردستیزی نداریم و از آنجایی که همه با هم جامعه بشری را تشکیل می دهیم خواستار احترام متقابل برای حقوق انسانی و فارغ از نژاد، قومیت، طبقه بندی های جنسیتی و… هستیم.»

دکتر جلالی روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی قزوین در رابطه با مساله تعدد زوجات و مسائل بهداشت روانی ازدواج گفت؛ «برای بهداشت روانی ازدواج وجوهی مطرح می شود و اعتقاد بر این است که در آن وجوه زن و مرد باید حظ برابر ببرند یعنی کسی بر دیگری تقدم و برتری ندارد. این وجوه شامل، نیازهای عاطفی، جنسی، مادی، معیشتی و … است که ممکن است تقدم و تاخری در حوزه های مختلف در خصوص زن و مرد، نسبت به آنها وجود داشته باشد. مثلاً برای زن ها وجوه عاطفی تقدم داشته باشد و برای مردها وجوه دیگری، اما هیچ کدام دلیل برتری یکی بر دیگری نیست.»

وی افزود؛ «اخیراً در فرآیندهای روانشناسی علمی، تغییراتی به وجود آمده است که منجر به کاهش تفاوت های فردی شده است. امروزه در اغلب نظریه ها وقتی راجع به روش های شناختی، قالب های شخصیتی و رشد صحبت می شود، ما دیگر چیزی در رابطه با ویژگی های جنسیتی نمی یابیم، مثلاً در نظریه های رشد دیگر نمی گوییم که پسرها در ۱۴ سالگی به ذهن انتزاعی دست می یابند و دخترها در ۱۲ سالگی، در دوران کنونی علاوه بر اینکه مساله برابری جنسیتی محوریت یافته، پایه های نگرشی آنها نیز به انسان تغییر کرده است و به تفرد انسان ها اهمیت می دهد. یعنی انسان ها صرف نظر از وجوهی که آنها را قید می زند (نژاد، جنسیت، مذهب و …) دارای وجوهی فی نفسه و مستقل هستند. بنابراین هم زن و هم مرد هویتی مستقل دارند و ارتباط شان فقط براساس زنانگی و مردانگی است و هیچ کس بر دیگری برتری ندارد.

اما هنوز جوامع سنتی به چنین باوری در مورد انسان و حقوق انسانی نرسیده اند.»

وی در رابطه با نگاه جنسیتی جامعه سنتی به مرد و زن گفت؛ «در این نگاه، مرد وجودش فی نفسه و کامل تر است اما زن وجودی لنفسه دارد و دارای هویتی پیوندی است، یعنی زن بودن در پیوند با وجودهای دیگر تعریف می شود. (مادر خوب، همسر خوب و …)

طبیعتاً این نگاه، زن را فاقد یک سری استعدادها و نیازهای خاص می داند.

وی معتقد است؛ «چون نگاه سنتی مرد را متغیری مستقل و زن را متغیری وابسته می داند، بنابراین در امر تابعیت نیز زن باید تابعیت داشته باشد و نه مرد. وقتی صحبت از شئون مغایر خانواده یا فسادهای جنسی و فحشا می شود، توجه دیدگاه سنتی به رفتارهای به اصطلاح نادرست زنان معطوف شده و بیشتر او را عامل محوری فساد معرفی می کند.» وی ادامه داد؛ «به دلیل قدمت تاریخی این نگاه سنتی، زن ها در طول تاریخ حقشان تضییع شده است که این نیز به نوبه خود در قرون معاصر باعث شکل گیری پدیده یی روانی – اجتماعی با عنوان «فریاد علیه زن بودن» شده است که البته در حقیقت این اعتراض به زن بودن نیست بلکه اعتراض به نوع نگاه اجتماعی است که به زن می شود که می توان آن را محرکی قوی برای دیدگاه های فمینیستی دانست.»

دکتر جلالی ضمن ناعادلانه دانستن این لایحه توضیح داد؛ «در نگاه یونگ که به آنیما و آنیموس (بخش زنانه و مردانه هر فرد) قائل است، زن و مرد وجه مکمل هم تلقی می شوند.

هر مرد و زنی وجه ناپیدایی از جنس مخالف را درون خودش دارد.

بنابراین در جهان بیرونی به طور ناخودآگاه به دنبال «نیمه پنهان» خودش می گردد و «دیگر دوستی» که اتفاق می افتد، در واقع نوعی «خوددوستی» است بنابراین براساس چنین دیدگاه هایی غیرطبیعی است که کسی علیه بخشی از وجود خودش عمل کند یا قوانینی تصویب شود که به این نوع «دیگردوستی» که در واقع «خود دوستی» است، خدشه وارد کند. این بسیار باعث تاسف است که در کشور ما با این غنای فرهنگی و ادبیات پرباری که داعیه عشق محوری و «دیگر دوستی» دارد آن گاه به «دیگری » که انسان است، این گونه «جنس دومی» نگاه شود.»

او خاطرنشان کرد؛ «کسانی که مدافع جدی تصویب چنین قوانینی هستند، به دنبال معنای متعالی عشق نیستند، ما چگونه با چند همسری مقوله یی به نام خانواده خواهیم داشت؟

تعریف جامعه شناسی خانواده که جز پدر و مادر و فرزندان جایی حتی برای پدربزرگ و مادربزرگ هم تعریف نشده، جایی برای «هوو» خواهد داشت؟، تصویب لوایحی از این دست تنها می تواند آسیب های روانشناختی و جامعه شناسی جبران ناپذیری بر جای گذارد، چون عملاً این آسیب ها وجود دارد و قانونی کردن آن هیچ مشکلی را حل نمی کند.»

دکتر معصومه رضایی دبیرکل جامعه اسلامی زنان دیگر سخنران این همایش ضمن متلاطم دانستن اوضاع خانه و خانواده در شرایط کنونی جامعه ما و بالا رفتن آمار طلاق، فجایعی را که پس از تصویب این لایحه رخ می دهد جبران ناپذیر خواند.

وی خاطرنشان کرد؛ «اسلام به زنان هویت بخشید و ملاک برتری زن و مرد در پیشگاه خداوند را تقوای بیشتر معرفی کرد و اگر در پاره یی از مواقع مسائلی چون چندهمسری را در نظر می گرفتند که هرچند در آن زمان نیز تک همسری را شایسته تر دانسته و بیشتر توصیه می کردند، به دلیل اقتضائات زمانی خاص آن دوران بوده است، ولی امروزه متناسب با اقتضائات زمانی مان ما نمی توانیم آن گونه عمل کنیم، آن هم موقعی که در حال گذار از جوامع سنتی به جوامع مدرن هستیم.»

وی در ادامه افزود؛ «تصویب چنین لوایحی نه تنها به فروپاشی نظام اجتماعی می انجامد، بلکه به ساحت مقدس اسلام نیز خدشه وارد می کند، لذا من در همین جا از مقام های بالای نظام می خواهم که ما زنان را به حضور بپذیرند و شخصاً به این مساله رسیدگی کنند.»

در این همایش سخنرانان دیگری از جمله دکتر صدیقه وسمقی، اعظم طالقانی، دکتر ادیب راد و ناهید توسلی از جنبه های مختلف در نقد و رد لایحه حمایت از خانواده به سخنرانی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.