بیماری های پوست شایع دوران بارداری

کانون زنان ایرانی:۲۰درصد از زنان باردار علاوه بر احتمال گرفتاری به انواع بیماری های پوست نظیر افراد دیگر، در معرض ابتلا به برخی بیماریها نیز قرار دارند که اختصاص به دوران بارداری دارند.

خارش حاملگی: حدود ۲۰درصد زنان باردار به درجاتی دچار خارش می شوند که در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده نظیر کهیر، اگزما، حساسیت های دارویی و یا ابتلا به عفونت های انگلی نظیر “گال” است.

اما گروه کوچکی از زنان باردار تنها مبتلا به خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخصی همراه نیست که به این حالت، خارش بارداری اطلاق می شود.

این حالت، که در سه ماهه سوم بارداری شروع می شود و اغلب محدود به شکم است ( اگر چه ممکن است کاملاً منتشر باشد ) ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد است. این خارش معمولاً بعد از زایمان از بین می رود اما در حاملگی های بعدی و یا هنگام مصرف قرص های ضد بارداری عود می کند. این حالت عموماً تأثیری بر سرنوشت حاملگی و یا سلامت جنین ندارد و تنها خطر آن احتمال بروز سنگ های صفراوی در زنان مبتلا به این عارضه است.

بثورات کهیری دوران بارداری: این اختلال که در ۵درصد تمام بارداری ها بروز می کند، به صورت پیدایش ضایعات کهیری است که در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر می شوند. این بیماری عموماً در بارداری اول بروز می کند و به ندرت در بارداری های بعدی تکرار می شود و چنانکه عود داشته باشد شدت آن کمتر است.

علت بیماری دقیقاً معلوم نیست و به افزایش غیر طبیعی وزن مادر و جنین نسبت داده می شود.

علائم بیماری شامل پیدایش بثوارت کهیری است که شدیداً با خارش همراه بوده و اغلب بیمار قادر به خوابیدن در شب نیست.

این بثوارت معمولاً از ناحیه شکم شروع شده و بیشتر محدود به خطوط استریا است. اما گاهی قسمت فوقانی بازوها و رانها نیز ممکن است گرفتار شود. در اغلب موارد ضایعات در عرض ۲تا۳ هفته پس از زایمان از بین می روند. اما ممکن است تشدید قابل توجهی بلافاصله پس از زایمان مشاهده شود.

این بیماری نیز تاثیر بر روند بارداری و سلامت جنین ندارد و حتی نوزادان متولد شده بزرگتر از حالت طبیعی اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.