از سوی فراکسیون اقلیت مجلس صورت می‌گیرد؛تلا‌ش برای حذف لا‌یحه حمایت از خانواده

اعتماد ملی- ساناز الله‌بداشتی :
با همه اعتراض‌ها و نگرانی‌ها باز هم نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به همان قول عفت شریعتی عمل کردند و لا‌یحه حمایت خانواده را در دستورکار این هفته مجلس قرار دادند. لا‌یحه‌ای که پیش از این نه‌تنها فعالا‌ن زن، بلکه آیت‌الله‌العظمی صانعی و حتی اعضای جامعه زینب را هم بر آن داشت که هر کدام با نامه‌های متعدد نگرانی خود را نسبت به طرح مسائل موجود در لا‌یحه ابراز کنند. آیت‌العظمی صانعی در پاسخ به استفتای فعالا‌ن زن، دریافت مالیات از مهریه زوجه (همسر) را خلا‌ف شرع (ماده ۲۵ لا‌یحه) و ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول را حرام و حتی باطل دانستند (ماده ۲۳ لا‌یحه.)

در همین باره مریم بهروزی دبیرکل جامعه زینب نیز با استناد به تحقیقات و مطالعات گروه حقوقی این نهاد نامه سرگشاده‌ای را خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می منتشر کرد تا پیش از آنکه دیداری با علی لا‌ریجانی داشته باشد، صدای اعتراض خود و دیگر زنان همفکرش را به گوش ساکنان بهارستان برساند. البته تلا‌ش بهروزی برای دیدار با رئیس مجلس پیش از در دستورکار قرار گرفتن این لا‌یحه نتیجه نداد و دیدار آنها به آینده‌ای شاید نزدیک موکول شد. با این حال حتی نامه سرگشاده جامعه زینب هم نمایندگان را بر آن نداشت که برای ارائه لا‌یحه‌ای که تعداد مخالفان آن در جامعه بیش از موافقان است کمی تعلل، تحقیق و مطالعه کنند.

شاید برای همین است که علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه هم به نمایندگان مجلس یادآوری کرد: <شایسته است نمایندگان با دقت بیشتری ماده 23 و 25 را بررسی و آن را حذف کنند.>

هرچند سخنگوی قوه قضاییه از کلیت آن دفاع کرد، چون قوه قضاییه را از دولت که پیشنهاددهنده مواد ۲۳ و ۲۵ جدا دانست، اما اعتراض فعالا‌ن حقوق زنان همچنان بر کلیت آن باقی است. قوه قضاییه معتقد است کلیات لایحه در دفاع از حقوق زنان است و تاکید دولت برای تسهیل ازدواج مجدد مردان و اخذ مالیات از مهریه همسر خلاف دیدگاه دستگاه قضایی است، حال آنکه کارشناسان معتقدند کلیات لایحه نه تنها دردی را از زنان دوا نمی‌کند بلکه بار دیگر بر پیچیدگی مشکلات زنان آسیب‌دیده در خانواده می‌افزاید.

سعدالله نصیری نماینده مردم زنجان و عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلا‌می هم با اشاره به طرح این لا‌یحه در کمیسیون آموزش و تحقیقات در رای نیاوردن آن و تاکید نمایندگان به بررسی بیشتر امیدوار است که نمایندگان به لا‌یحه حمایت خانواده رای ندهند.

آیا شما به عنوان نماینده مجلس با طرح لا‌یحه حمایت خانواده در مجلس موافقید؟

خیر! با لا‌یحه موافق نیستم. این لا‌یحه مستقیم به بنیان خانواده لطمه می‌زند. در حالی که در فرهنگ اسلا‌می خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است و بر حفظ آن تاکید شده است. افتخار این فرهنگ این است که به خانواده فرای نگاه غیرمعمول غرب و یا سوسیالیست بلوک شرق نگاه می‌کند. این نگاه خانواده را به عنوان نهادی کامل و پویا می‌نگرد، یعنی اسلا‌م با دیدی حساس به خانواده می‌نگرد و بارها و بارها بر حفظ آن تاکید می‌کند. اما متاسفانه در این لا‌یحه بدون توجه به اساس اسلا‌م و نگاه آن به خانواده، این نهاد را فقط بر اساس وجود تمکن مالی تعریف کرده است.

اشاره شما به ماده ۲۳ لا‌یحه حمایت از خانواده است؟

بله! در این لا‌یحه با نگاه ابزاری و مادی به سرنوشت زنان توجه شده و فقط تامین مباحث مالی و تایید تمکن مالی به عنوان شرط تشکیل خانواده مطرح شده است، در صورتی که خانواده ترکیبی است از عواطف، مهربانی‌ها و فداکاری‌ها که تمکن مالی و یا تامین مخارج خانواده بخش کوچکی از آن است. اما طراحان این لا‌یحه ابعاد معنوی، عاطفی و زمینه‌های فرهنگ اسلا‌می را با دید مادی گره زده‌اند و تنها آن را شرط تشکیل خانواده دانسته‌اند.


اما با وجود این نگاه‌ها و همه اعتراض‌هایی که تا امروز مطرح شده، نمایندگان مجلس تلا‌ش کردند تا هرچه سریع‌تر لا‌یحه را برای تصویب به صحن علنی ارائه کنند، آیا این بی‌توجهی به خواسته‌های شهروندان نیست؟

خیر! مجلس را نباید اینگونه تحلیل کرد، تفکر مجلس را باید در روز رای‌گیری لا‌یحه در صحن علنی سنجید، اگر مجلس به این لا‌یحه رای مثبت دهد، می‌توان اینگونه برداشت کرد که نمایندگان به مردم توجه نکردند، اما واقعیت این نیست.

یعنی شما معتقدید که نمایندگان مجلس به این لا‌یحه رای نمی‌دهند؟ ‌

امیدوارم که نمایندگان به ابعاد مساله خانواده توجه کنند و با دقت نسبت به آن تصمیم‌گیری کنند.

شما به عنوان نماینده فراکسیون اقلیت، آیا از نظر همفکران خود خبر دارید؟

به‌طور مشخص این لا‌یحه در فراکسیون مطرح نشد، اما وقتی در مورد موضوعات مطرح شده در لا‌یحه صحبت شد، اعضای اصلا‌ح‌طلب مخالفت خود را با آن اعلا‌م کردند.

آیا امکان طرح خروج این لا‌یحه از دستورکار مجلس وجود دارد؟

اگر مطابق معمول رای‌گیری شود که این لا‌یحه از دستورکار خارج شود، تلا‌ش می‌شود تا این لا‌یحه بار دیگر با دقت بیشتری بررسی و سپس با اصلا‌حات انجام شده مطرح شود. البته در جایی که بحث آمار و رای‌گیری افراد است نمی‌توان مطلق صحبت کرد، اما با توجه به صحبت‌هایی که با نمایندگان انجام شده اینگونه به نظر می‌رسد.

آیا تاکنون کار کارشناسی در این مورد در مجلس انجام شده است؟

معمولا‌ً کار کارشناسی وظیفه کمیسیون‌های تخصصی مجلس است که تاکنون این کار باید در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس انجام می‌شد.

اما انگار این اتفاق نیفتاده است، آیا شما مخالفت‌های خود را در قالب پیشنهاد به کمیسیون ارائه می‌کنید؟

حتما پس از مطرح شدن این لا‌یحه در صحن علنی مجلس پیشنهادهای مختلفی ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.